Para Prezydencka w Turcji. Spotkanie z Patriarchą Konstantynopola

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Para prezydencka z wizytą u patriarchy Bartłomieja I.

Andrzej Duda, Agata Duda, patriarcha Bartłomiej I / Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Dziś w Stambule Para Prezydencka spotka się z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. – Patriarcha jest latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego, także w naszej ojczyźnie – powiedział Andrzej Duda. Para Prezydencka w planach ma jeszcze wizytę w bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który stacjonuje w Turcji.

  • W Turcji Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.
  • Duda: Patriarcha jest symbolem i latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego i Kościołów wschodnich.
  • Wieczorem w bazie wojskowej w İncirliku Para Prezydencka spotka się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
  • Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda w Turcji. Polska zakupi drony bojowe Bayraktar

Prezydent RP wraz z małżonką kontynuują swój pobyt w Turcji. W drugim dniu wizyty w Turcji Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

– Patriarcha jest symbolem i latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego i Kościołów wschodnich, także w naszej ojczyźnie, w Polsce – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że wizyta jest dla nich zarówno przeżyciem duchowym, jak i przeżyciem przyjaźni.

Patriarcha Konstantynopola otrzymał od prezydenta podziękowania za zaproszenie do tego miejsca. Nazwał je „odwieczną stolicą Kościoła i chrześcijaństwa, odwieczną stolicą Kościoła wschodniego w szerokim tego słowa znaczeniu”.

Andrzej Duda modli się o pokój na Białorusi

– Jest to też ten szczególny czas, kiedy wspólnie z naszymi rodakami, Polakami, ale także naszymi współobywatelami pochodzenia białoruskiego, modlimy się o pokój. Modlimy się o to, aby ludzie wierzący mogli spokojnie żyć na Białorusi – oświadczył Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wierni na Białorusi będą mogli spokojnie wyznawać swoją religię oraz cieszyć się demokracją, dobrym życiem i dostatkiem.

Podczas swojej wizyty w Turcji Para Prezydencka odwiedzi również Polonię mieszkającą w historycznej polskiej osadzie pod Stambułem – Adampolu, po turecku Polonezköy („Polska wieś”). Odwiedzą też Domek Pamięci Cioci Zosi, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków.

Wieczorem w bazie wojskowej w İncirliku Para Prezydencka spotka się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Stacjonuje on w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. To najmłodszy polski kontyngent wojskowy. Uruchomiony został na początku maja i jest polską odpowiedzią na apel Turcji do sojuszników z NATO o wsparcie w związku z pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

niedziela.pl, wiadomosci.onet.pl

POLECAMY