Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzą najmocniej w samozatrudnionych. Gowin negocjuje ulgę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin / fot. TT/@mrpit_gov_pl

Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu najmocniej uderzy w osoby samozatrudnione. Wicepremier Jarosław Gowin zdradził, że jego partia – Porozumienie przygotowało 8 alternatywnych rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom.

  • Polski Ład wprowadza obowiązek opłacania od wszystkich dochodów składki zdrowotnej w wysokości 9 procent.
  • Reforma podatkowa w Polskim Ładzie przyniesie zwiększenie obciążeń fiskalnych dla jednoosobowych działalności gospodarczych rozliczających się podatkiem liniowym.
  • Jarosław Gowin negocjuje wprowadzenie specjalnych ulg.
  • Zobacz także: Prokurator Generalny wszczął śledztwo w sprawie porwania samolotu

Polski Ład ma oferować uproszczenie systemu fiskalnego i wynikające z tego obniżenie podatków. Obóz rządzący głośno mówi o wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Jednocześnie wprowadza jednak obowiązek opłacania od wszystkich dochodów składki zdrowotnej w wysokości 9 procent.

Dla prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się podatkiem liniowym z powodu braku objęcia kwotą wolną od podatku oznaczać to będzie wyższe o 9 punktów procentowych obciążenie fiskalne. W praktyce będą musieli odprowadzać 28 procent, co znacznie wpłynie na opłacalność działalności. Ulżyć niedoli przedsiębiorców ma w nowym systemie fiskalnym specjalna ulga, której wprowadzenie negocjuje Jarosław Gowin.

Polski Ład poddany analizie ekonomistów nie rysuje się już tak atrakcyjnie podatkowo, jak malują go politycy. Nowy system podatkowy, z kwotą wolną od podatku w wysokości 30 000 zł oraz niezależną od PIT składką zdrowotną 9 procent, podwyższa obciążenia fiskalne już osobom zarabiającym przeciętne polskie wynagrodzenie.

Jarosław Gowin negocjuje ulgę

Żeby temu zapobiec, pojawiła się specjalna „ulga dla klasy średniej”. Jej zadaniem ma być obniżenie kwoty oddanej fiskusowi w taki sposób, żeby osoby zarabiające do 12 500 zł brutto nie płaciły wyższych podatków. Podobne rozwiązanie ma być wprowadzone także dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jarosław Gowin stwierdził jednak, że za wcześniej jeszcze, żeby mówić o szczegółach rozwiązania. Tym bardziej, że Porozumienie przygotowało 8 różnych pomysłów na ulżenie przedsiębiorcom.

– Za wcześnie, żeby o tym mówić, na razie przedstawiłem propozycje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Analizowaliśmy je w ubiegłym tygodniu bardzo szczegółowo. Umówiliśmy się na dalsze prace po szczegółowych analizach, które ma przygotować Ministerstwo Finansów, jeżeli chodzi o koszty poszczególnych propozycji – powiedział Gowin.

biznes.radiozet.pl

POLECAMY