Serbia odwołała ambasadora. Wsparł działania LGBT w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga LGBT

/ Fot. Twitter/Sylwia Spurek

Po poparciu listu ws. LGBT, Serbia odwołała ambasadora w Polsce. Nikola Zurovac poparł inicjatywę bez wcześniejszego uzgodnienia swoich działań z belgradzkim rządem. Z powodu kryzysu dyplomatycznego, nie odbyła się w mijającym tygodniu wizyta serbskiego szefa MSZ Nikoli Selakovica w Warszawie. Rząd Any Brnabić zabiega, aby nasz kraj zablokował wejście Kosowa do światowej organizacji UNESCO.

  • Za działania wbrew woli serbskiego rządu odwołano ambasadora Nikolę Zurovaca
  • Serbski dyplomata wsparł list ws. LGBT, który był skierowany do polskiego rządu
  • Z powodu kryzysu dyplomatycznego Warszawa anulowała wizytę belgradzkiego szefa MSZ
  • Rząd Any Brnabić dąży do poparcia swoich działań międzynarodowych ws. Kosowa
  • Zobacz także: Ambasador Danii ubolewa nad losem LGBT w Polsce

W poniedziałek 17 maja z okazji Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii ponad 40 dyplomatów pracujących w Polsce podpisało list wspierający działania ruchu LGBT w naszym kraju. Napisano w nim m.in. o poparciu na rzecz zwiększenia praw osób homoseksualnych, chwalono także inicjatywy poszczególnych polskich miast przy organizacji tzw. parad równości.

Rokrocznie od 2012 r. członkowie społeczności dyplomatycznej w Polsce podpisują list otwarty udzielający poparcia dla działań na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w kwestiach problemów, które dotykają społeczność LGBT+ oraz inne mniejszości w Polsce, które stoją przed podobnymi wyzwaniami” – stwierdził wówczas koordynator tegorocznej akcji dyplomatycznej, duński ambasador Ole Toft.

Serbia odwołała ambasadora za wywołanie kryzysu

Jednym z sygnatariuszy listu poparcia LGBT w Polsce był serbski dyplomata, Nikola Zurovac. Swoją decyzją wywołał kryzys dyplomatyczny na linii Warszawa-Belgrad. Również z tego powodu, zaplanowana na ten tydzień wizyta tamtejszego szefa MSZ, Nikoli Selakovica, została anulowana przez polski rząd. Serbia odwołała ambasadora w czwartek podczas posiedzenia rządu Any Brnabić.

“Belgrad odwołał w mijającym tygodniu swojego ambasadora w Warszawie Nikolę Zurovaca, który podpisał bez uzgodnienia w serbskim MSZ list poparcia społeczności LGBT w Polsce” – podają serbskie media.

Belgrad określił wprost działania swojego byłego ambasadora w Polsce za bardzo szkodliwe oraz za rażące naruszenie zasad protokołu dyplomatycznego. Portal “Kurir” dodaje również, że był on od lat blisko związany ze środowiskiem byłego prezydenta Serbii, Tomislava Nikolica.

“Ambasador nikogo o tym nie informował. Nie mówimy o temacie listu i jego treści. Aby uniknąć wszelkich insynuacji, nie chodzi o treść listu, ale o podpisanie dokumentu przez ambasadora bez poinformowania osoby odpowiedzialnej za jego pracę, A wszystko, co ambasador podpisuje, może mieć wpływ na relacje z danym krajem i to jest dla nas problem” – wyjaśnił minister Selaković.

Z kolei inny serbski portal informacyjny “Bilic” informuje, że tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało swoim pracownikom dyplomatycznym o konieczności zawiadamiania centrali o wszelkich zbiorowych inicjatywach. Ponaglono także, aby nie podpisywano żadnych listów intencyjnych bez uprzedniej zgody Belgradu.

Nie jest tajemnicą, że rząd Any Brnabić dąży do zbliżenia z Warszawą, aby polski rząd poparł ich działania mające na celu zablokowanie wejścia Kosowa do podlegającej pod ONZ organizacji UNESCO zajmującej się ochroną ośrodków kultury na całym świecie.

wnp.pl/onet.pl

POLECAMY