PiS chce zlikwidować OSP? Kaczyński: Nie ma takiego pomysłu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Strażak.

straż pożarna, pożar / Fot. Pixabay

Politycy PSL zaalarmowali: w myśl nowego projektu ustawy, PiS chce uderzyć w Ochotnicze Straże Pożarne. Jarosław Kaczyński w niedawnym wywiadzie odpiera zarzuty o atak PiS w OSP. – Powiem bardzo jasno: nie ma takich zagrożeń. Nie ma żadnego pomysłu na to, by ograniczać Ochotnicze Służby Pożarne – podkreślił.

  • Politycy PSL zarzucają PiS, że przedstawiony przez tą partię nowy projekt ustawy, uderza w OSP.
  • Krytyczne stanowisko w tej sprawie wydał także Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Prezes PiS odpiera zarzuty. – Nam chodzi o to, że OSP mają być jeszcze mocniej sprężone z systemem bezpieczeństwa kraju. Pozostawiamy je jako stowarzyszenie, jako ruch społeczny bardzo ważny dla polskiej wsi i doceniany przez nas – wyjaśnił.
  • Zobacz także: Prezydent Duda w obronie gotówki. Nowy projekt ustawy

– Projekt całkowicie likwiduje kulturotwórczą i społeczną rolę OSP, odbierając ochotnikom prawo do nazywania się strażakiem, mundur i insygnia strażackie. Dla wielu tych ludzi OSP to może jedyne miejsce, gdzie czują się docenienieni i ważni w społeczeństwie a mundur jest ich dumą – wskazał polityk PSL, prezes działającego przy partii think-tanku Forum Myśli Społecznej, Przemysław Grabowski. Podobne zarzuty o próbę uderzenia przez PiS w OSP podnosili także inni politycy tej partii. – Pokutuje tu pewnego rodzaju obawa, że skoro w ustawie nie ma jakichś bardzo szczegółowych zapisów, dajmy na to mundurów, to oznacza, że będzie zakaz. Nikt tego nie zakazuje, dodamy odpowiednie kwestie do ustawy, by wszystko było jasne i klarowne – zapowiedział prezes PiS, Jarosła Kaczyński.

– Nam chodzi o to, że OSP mają być jeszcze mocniej sprężone z systemem bezpieczeństwa kraju. Pozostawiamy je jako stowarzyszenie, jako ruch społeczny bardzo ważny dla polskiej wsi i doceniany przez nas – wyjaśnił lider obozu rządzącego. – OSP ma tradycję, szanujemy ją i nie chcemy niczego złego im zrobić. Dostają od nas spore środki, samochody, sprzęt – podkreślił.

Czy PiS przekona krytyków?

Swoje stanowisko w tej sprawie wydał też Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. – Propozycja MSWiA w zakresie tworzenia odrębnej ustawy o ochotniczej straży pożarnej z jednej strony powiela wiele dotychczasowych rozwiązań z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, a z drugiej wprowadza rozwiązania nieuzasadnione, a w wielu wypadkach szkodliwe, które mogą ograniczać działanie a nawet mogą prowadzić do likwidacji wielu OSP – podkreślono.

– Przykładowo w projekcie skreślono przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, ponadto OSP, która nie powoła jednostki Ratowniczo Gaśniczej utraci status jednostki ochrony przeciwpożarowej. Projekt usuwa zapis o OSP jako formacji umundurowanej, wprowadza obowiązek zatwierdzania statutu przez gminę oraz znosi nadzór starosty pod względem przestrzegania prawa a wprowadza ogólny nadzór i kontrolę przez wojewodę i komendanta wojewódzkiego PSP. Projekt zawiera ograniczony i zamknięty katalog możliwych działań społecznych OSP a także zamknięty i ograniczony katalog źródeł finansowania oraz istotne ograniczenia w dysponowaniu majątkiem własnym OSP – napisano w stanowisku ZG ZOSPRP.

twitter.com, interia.pl, zosprp.pl

POLECAMY