Prezydent Duda w obronie gotówki. Nowy projekt ustawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy wprowadzający obowiązek przyjmowania gotówki przez wszystkie podmioty gospodarcze w Polsce. Dzięki temu konsumenci mają mieć pewność, że nie będą zmuszeni do korzystania z płatności bezgotówkowych.

– Podstawowym celem projektowanej ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych – informuje strona Prezydenta RP. W myśl projektu, który złożył Prezydent Duda, każdy konsument na terytorium Polski powinien móc bezwarunkowo użyć gotówki w przypadku zapłaty z tytułu umowy sprzedaży lub świadczenia usługi.

– Doskonała i bardzo (!) potrzebna inicjatywa Pana Prezydenta – napisała posłanka PiS Anna Maria Siarkowska na Twitterze. – Gotówka to fundament bezpiecznego państwa i wolności jednostki – podkreśliła.

Projekt ustawy zakazuje też nakładania dodatkowych opłat za płatność gotówkową. Jednocześnie, obowiązek akceptacji płatności gotówką nie będzie miał zastosowania w przypadku działalności prowadzonej przez Internet, jeśli firma prowadzi działalność w miejscu bez obecności personelu, a także w trakcie imprezy masowej (trzeba będzie zamieścić stosowną informację w regulaminie tej imprezy).

rp.pl, prezydent.pl, twitter.com

POLECAMY