NSZZ “Solidarność” w liście do premiera: Mamy prawo żądać zawieszenia funkcjonowania TSUE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Sala rozpraw TSUE / fot. TT/@MicWawrykiewicz

– Szczególnie przy tak idiotycznym wyroku mamy prawo jako „Solidarność” reprezentująca zdecydowaną większość pracowników zatrudnionych w branży paliwowo energetycznej, żądać zawieszenia funkcjonowania TSUE – napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele NSZZ “Solidarność”.

  • NSZZ “Solidarność” i OPZZ krytycznie odnoszą się do wyroku TSUE ws. kopalni Turów.
  • Zdaniem związkowców wyrok TSUE jest “realnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa energetycznego”.
  • To postanowienie pokazuję, że TSEU może pozamykać najpierw wszystkie kopalnie i elektrownie, a na końcu zamknąć Polskę i stracimy suwerenność i zostaniemy kolonią – powiedział Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ “Solidarność”.
  • Zobacz także: Pożar w Elektrowni Bełchatów. To nie przypadek? [WIDEO]

Żądania zawieszenia funkcjonowania TSUE ze strony NSZZ “Solidarność” pojawiają się po kontrowersyjnym wyroku Trybunału, dotyczącym polskiej kopalni Turów. – To idiotyczny i bardzo groźny wyrok, bo oznacza, że TSUE pod byle pretekstem może zamknąć każdą przygraniczną kopalnię w Polsce. A to z kolei oznacza, że całe porozumienie górnicze podpisane niedawno na Śląsku można wyrzucić do kosza. Jak się bowiem okazuje, to nie polski rząd, ale Unia Europejska będzie podejmowała decyzje – napisano w liście do premiera Morawieckiego. Podpisali się pod nim: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ “Solidarność” Wojciech Ilnicki.

Zdaniem związkowców wyrok TSUE jest “realnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa energetycznego”. – Zaistniałą sytuację należy ocenić jako wynik ciągłego ustępowania Polski wobec unijnych instytucji i narzucanego przez Komisję Europejską „Zielonego ładu”, szczególnie w obszarze polskiej energetyki. Niestety podważona została również solidarność Grupy Wyszehradzkiej – napisali.

– W ocenie NSZZ „Solidarność” dotychczasowe działania TSUE, w tym wyroki podważające prawodawstwo poszczególnych krajów (ostatnio Rumunii), które stawiają sąd unijny nawet ponad krajowymi konstytucjami, skłaniają nas do postawienia pytania o suwerenność poszczególnych krajów członkowskich – podkreślili w liście. – Szczególnie przy tak idiotycznym wyroku mamy prawo jako „Solidarność” reprezentująca zdecydowaną większość pracowników zatrudnionych w branży paliwowo energetycznej, żądać zawieszenia funkcjonowania TSUE – wskazali.

“Stracimy suwerenność i zostaniemy kolonią”

– To postanowienie pokazuję, że TSEU może pozamykać najpierw wszystkie kopalnie i elektrownie, a na końcu zamknąć Polskę i stracimy suwerenność i zostaniemy kolonią – powiedział z kolei Wojciech Ilnicki w wypowiedzi udzielonej mediom. – Wyrok TSUE jest zakłamany, bo my nie rozpoczęliśmy nowego wydobycia, ani nowej produkcji, a wręcz zmniejszyliśmy wszystko – podkreślił.

Na krytykę decyzji TSUE zdecydowało się także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. – Decyzja TSUE całkowicie pomija znaczenie kopalni dla polskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji tysięcy pracowników kopalni Turów, elektrowni Turów oraz setek firm kooperujących z tymi przedsiębiorstwami – napisano w oświadczeniu OPZZ. – OPZZ podkreślało, że w trakcie tzw. zielonej transformacji każde miejsce pracy ma znaczenie, a proces zmian należy przeprowadzać rozważnie, tak aby nie powodował kosztów społecznych. Decyzja TSUE pokazuje, że nasze obawy potwierdzają się. Okazuje się, że można jedną decyzją, w ciągu jednego dnia wstrzymać funkcjonowanie przedsiębiorstwa, co dla kopalni i elektrowni Turów oznacza tak naprawdę ich likwidację – zauważyli działacze związkowi.

tysol.pl, polsatnews.pl

POLECAMY