Przejaw rasizmu u burmistrz Chicago. Nie będzie rozmawiać z białymi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Burmistrz Chicago, Lori Lightfoot

Burmistrz Chicago, Lori Lightfoot / Fot. Twitter/ Lori Lightfoot

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych pod kątem zaburzeń społecznych nadal odciska swoje piętno na zachowaniu tamtejszych polityków i ważnych urzędników administracji publicznej. Przejaw rasizmu można było usłyszeć z ust czarnoskórej burmistrz Chicago Lori Lightfoot. Wyraziła swoje oburzenie faktem, że ratusz dopuszcza do sytuacji, gdzie większość dziennikarzy jest koloru białego, jednocześnie płci męskiej. Z tego powodu zamierza wprowadzić nowe zasady przy wywiadach indywidualnych. Oświadczyła, że nie będzie rozmawiać z białymi dziennikarzami, aby wyrównać

Mija blisko rok od pamiętnych wydarzeń z udziałem amerykańskiej policji i czarnoskórego przestępcy Georga Floyda, który poniósł śmierć w trakcie nieprofesjonalnego zatrzymania. Wówczas to w Minneapolis, gdzie doszło do śmierci odurzonego narkotykami mężczyzny rozpętały się masowe protesty czarnoskórych osób domagających się sprawiedliwości. Jednakże w krótkim czasie przeobraziły się one w manifestacje wyższości rasowej czarnoskórych osób, a także walki o tzw. równouprawnienie osób LGBT. W trakcie manifestacji dochodziło do poniżania, białych osób, a także do pobić. Anarchiści, głównie z Antify organizowali podobne protesty w różnych częściach Stanów Zjednoczonych oraz pozostawiali za sobą zdemolowane miasta i splądrowane sklepy i restauracje.

Echa tego między rasowego konfliktu odbijają się po dziś, choć 21 kwietnia, główny sprawca nieumyślnego zabójstwa został ukarany przez sąd. Derek Chauvin został uznany za winnego, lecz na ostateczny werdykt musi jeszcze poczekać. Amerykańskie prawodawstwo za zabójstwo drugiego stopnia przewiduje do kilkudziesięciu lat pozbawienia wolności.

Przejaw rasizmu u czarnoskórych urzędników państwowych

Czarnoskóra burmistrz Chicago stwierdziła niedawno, że korpus dziennikarski w miejskim ratuszu zarządzanym przez nią samą od blisko dwóch lat jest przepełniony białymi reporterami. Dodatkowo zniesmaczył ją fakt, że głównie są to mężczyźni – “To wstyd, że w 2021 roku korpus prasowy ratusza jest w przeważającej większości biały w mieście, w którym ponad połowa mieszkańców identyfikuje się jako czarnoskórzy, Latynosi, AAPI lub rdzenni Amerykani” – napisała na Twitterze Lori Lightfoot.

Zgodnie z ustaleniami reporterów NBC, biuro prasowe ratuszu w Chicago poinformowało media, że burmistrz będzie udzielała indywidualnych wywiadów wyłącznie czarnoskórym osobom i tym o ciemniejszej karnacji.

Na skandaliczne oświadczenie i przejaw rasizmu u burmistrz Chicago zareagował latynoski reporter “Chicago Tribune” – “Jestem latynoskim reporterem Chicago Tribune, którego prośba o wywiad została rozpatrzona pozytywnie. (…) Jednak kiedy poprosiłem biuro burmistrza o zniesienie warunku wobec innych i powiedzieli nie, z szacunkiem odwołaliśmy (wywiad). Politycy nie mają prawa wybierać, kto ich relacjonuje” – powiedział oburzony dziennikarz Gregory Patt.

Deklarująca się jako osoba homoseksualna, czarnoskóra burmistrz Chicago stwierdziła w trakcie kampanii na swój urząd, że lokalne media są przepełnione białymi dziennikarzami, w szczególności płci męskiej. Ponaglała dzienniki i stacje telewizyjne do zatrudniania kobiet z innych ras.

“Rzucam wam wyzwanie. Zatrudnijcie reporterów innych ras, a w szczególności kobiety innych ras, aby relacjonowały politykę Chicago, a w szczególności ratusz” – powiedziała Lightfoot.

wpolityce.pl

POLECAMY