Amerykańska policja podgląda obywateli. Wadliwe domofony od Amazonu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Amerykańska policja z łatwością szpieguje ludzi

system Ring, monitoring, cybernetyka, Amazon, bezpieczeństwo / fot. Pixabay

Stany Zjednoczone kojarzyły się niegdyś z dużą swobodą i wolnością. Jednak teraz, gdy na światło dzienne wychodzą szokujące informacje, coraz bardziej obraz USA zmienia się w państwo totalitarne. Inżynier Amazonu, który konstruował popularne w tym kraju domofony nie ma wątpliwości, że amerykańska policja podgląda przez nie obywateli. Posiadacze systemu Ring, przy jego instalacji muszą podpisać odpowiednie dokumenty umożliwiające służbom na przechwytywanie obrazu z kamer domofonu. Nie można również później wycofać się z takiej możliwości.

  • Inżynier Amazonu w liście do kierownictwa przestrzegał przed łamaniem prywatności cywilnej
  • Dominujący amerykański rynek system monitoringu Ring daje służbom wiele możliwości
  • Za pomocą kamer i czujników amerykańska policja podgląda własnych obywateli
  • Zobacz także: Zwiastun terroru? Biden: „Niezaszczepieni zapłacą cenę”

Nad amerykańskim koncernem Amazon zawisły czarne chmury. Do opinii publicznej wyciekł list skierowany do kierownictwa firmy w sprawie sprzedawanej usługi, bardzo popularnej w Stanach Zjednoczonych – “Produkt stanowi poważne zagrożenie dla wolnego i demokratycznego społeczeństwa” zakomunikował w liście inżynier Max Eliaser, który wyraził obawy co do urządzenia.

Amerykańska policja podgląda swoich obywateli

Sieć nadzoru Ring stale poszerza obszar swojego działania. Co więcej, gdy użytkownicy wyrażą zgodę na udostępnienie treści wideo organom ścigania, nie ma możliwości cofnięcia tej decyzji, a także tego, w jaki sposób przechowywać zapisane na dysku treści. 

Jak ustalił “The Guardian” sieć prywatnego nadzoru jest wykorzystywana przez setki milionów osób, co daje służbom szerokie pole manewru do szpiegowania teoretycznie wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych. Dzięki łączeniu sieci monitoringu z różnymi aplikacjami, łaczne z tymi przeznaczonymi dla służb, kontrolowanie staje się łatwiejsze.

“Ring skutecznie buduje największą, należącą do korporacji, a zainstalowaną przez cywilów sieć nadzoru, jaką kiedykolwiek widziały Stany Zjednoczone. Szacuje się, że 400 tys. urządzeń tego typu zostało zakupionych tylko w grudniu 2019 r., a było to przed powszechnym boomem w sprzedaży detalicznej online podczas pandemii. Amazon jest ostrożny co do tego, ile kamer Ring jest aktualnie aktywnych, ale szacunki sporządzone na podstawie danych dotyczących sprzedaży wskazują, że rocznie są to setki milionów” – czytamy.

Pomijanie zapisów konstytucyjnych

Amazon zakupił system Ring w 2018 roku. Od tamtego momentu pośredniczył już w 1800 partnerstwach z lokalnymi organami ścigania, które bez nakazu mogą żądać udostępniania materiału wideo – “Oznacza to, że w ciągu zaledwie trzech lat Ring połączył około jednego na 10 departamentów policji w całych Stanach Zjednoczonych, umożliwiając dostęp do nagranych treści z milionów prywatnych kamer monitorujących. Te partnerstwa rosną w zastraszającym tempie” – wyjaśnia “The Guardian”.

Dane zebrane z raportów “Ring” pokazują, że w ciągu ostatniego roku do końca kwietnia 2021 organy ścigania złożyły ponad 22 tys. indywidualnych wniosków o dostęp do treści przechwyconych i zarejestrowanych przez kamery tej firmy. Oparta na chmurze infrastruktura Ring (obsługiwana przez Amazon Web Services) ułatwia organom ścigania masowe składanie wniosków o dostęp do nagrań bez nakazu.

Amerykańska policja podgląda prywatne nagrania, gdyż system Ring jest własnością obywateli Stanów Zjednoczonych, w innym przypadku byłby chronione przez czwartą poprawkę konstytucji USA – “Współpracując z Amazonem, organy ścigania omijają te konstytucyjne i ustawowe środki ochrony” – zauważyła prawniczka Yesenia Flores w rozmowie z dziennikiem. 

Prawniczka podkreśliła również, że zamienia się to w stały monitoring amerykańskich obywateli – “Ring zaciera granicę między pracą policji a nadzorem cywilnym i zamienia system bezpieczeństwa twojego sąsiada w informatora. Tyle że, w przeciwieństwie do informatora, zawsze patrzy”– powiedziała.

polsatnews.pl

POLECAMY