Putin przyjął nowego ambasadora Polski. “Nasze relacje powinny być pragmatyczne”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YT/ screen

Podczas wtorkowej ceremonii, Prezydent Władimir Putin przyjął nowego ambasadora Polski. Krzysztof Krajewski wręczył rosyjskiemu przywódcy oficjalne listy uwierzytelniające potwierdzające prowadzenie misji dyplomatycznej w tym kraju. W trakcie uroczystej przemowy rosyjski Prezydent wyraził chęć poprawy stosunków dyplomatycznych z Polską i wskazał, że nasze rządy powinny kierować się pragmatyzmem, uwzględniając jednocześnie interesy własnego państwa.

  • Dzisiaj Władimir Putin przyjął nowego ambasadora Polski podczas uroczystej ceremonii, gdzie odebrał od 22 innych przedstawicieli
  • Krzysztof Krajewski zastąpił na tej funkcji Włodzimierza Marciniaka, który po czteroletniej kadencji, zakończył swoją misję dyplomatyczną
  • Rosyjski przywódca liczy na nowe otwarcie w relacjach z Polską, a także na dialogu opartym na partnerskim poszanowaniu wzajemnych interesów narodowych
  • Zobacz także: Rosja: Pracownicy zostali zwolnieni z pracy z powodu poparcia dla Nawalnego

W ubiegłym roku swoją czteroletnią pracę w Moskwie zakończył były ambasador Włodzimierz Marciniak. Od tamtej pory placówki dyplomatyczne w rosyjskiej stolicy pozostawały w zawieszeniu oczekując na przybycie nowego przedstawiciela polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy oraz rządu Mateusza Morawieckiego. Na jego miejsce został powołany Krzysztof Krajewski, który objął to stanowisko 27 lutego, natomiast 4 marca wysłał on do Prezydenta Rosji kopię listów uwierzytelniających.

Władimir Putin przyjął nowego ambasadora Polski

Po kilku miesiącach piastowania urzędu, Krzysztof Krajewski wraz z 22 innymi przedstawicielami poszczególnych państw, wziął udział w ceremonii potwierdzenia misji dyplomatycznej. Władimir Putin przyjął nowego ambasadora Polski wygłaszając przy okazji specjalną odezwę do polskiego rządu. W trakcie swojego przemówienia, rosyjski przywódca wręczają notę dyplomatyczną Krzysztofowi Krajewskiemu zachęcił polski rząd do rozpoczęcia partnerskiego dialogu.

“Trudne kwestie, które nagromadziły się w relacjach dwustronnych, można bez wątpienia rozwiązywać, działając na podstawie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron. Opowiadamy się właśnie za takim konstruktywnym podejściem” – stwierdził.

Władimir Putin, przyjmując listy uwierzytelniające od 23 nowych ambasadorów, zapewnił, że Rosja jest gotowa do wzajemnego partnerstwa na arenie międzynarodowej do współpracy zachowując zasady równości i zachowania suwerenności poszczególnych państw. Skrytykował jednocześnie sankcje, które umutywowane są politycznie.

Podkreślił również, że w dobie epidemii koronawirusa świat stał się niestabilny. W jego ocenie, epidemia zachwiała sytuację geopolityczną i gospodarczą wyrządzając przy tym wielkie szkody. Zauważył również, że terroryści uzyskują coraz większe możliwości – “Nie mniejszy niepokój wywołuje degradacja systemu stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń” – powiedział Putin.

Ceremonia na Kremlu była pierwszą w 2021 roku, gdy w Moskwie wręczono listy uwierzytelniające. Zwykle organizowane są one kilka razy w roku. W 2020 roku Putin przyjął dokumenty od nowych ambasadorów tylko dwa razy: w lutym, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa oraz pod koniec listopada zeszłego roku.

Krzysztof Krajewski, który objął polską ambasadę w Rosji, w latach 2005-2010 reprezentował nasz kraj w Azerbejdżanie, a ponadto między 2014 a 2018 pełnił takie obowiązki w Bułgarii. Ponadto dwukrotnie był dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (2010-2014 oraz 2018-2021).

interia.pl

POLECAMY