Aż 735 milionów dolarów. USA zatwierdzają sprzedaż broni do Izraela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent USA, Joe Biden

Prezydent Joe Biden / Fot. screen

Administracja prezydenta USA, Joe Bidena, zatwierdziła sprzedaż broni do Izraela za aż 735 milionów dolarów.

Sprzedaż broni z USA do Izraela otrzymała zielone światło. Potwierdzono, iż kraj ma sprzedać precyzyjną broń za aż 735 milionów dolarów. Kongresmeni przekazują, że amerykańscy prawodawcy nie sprzeciwiają się wsparciu Izraela. Nie przeszkadza im również przemoc między nim, a Palestyną. Trwające w Palestynie walki nie wydają się stanowić dla nich problemu.

Kongres został oficjalnie powiadomiony o planowanej sprzedaży już 5 maja. W grę wchodzi sprzedaż amunicji do wspólnego ataku bezpośredniego, czyli JDAM, produkowanych przez Boeing Co (BA.N). Wówczas sprzedaż uważana była jedynie za rutynę. Wkrótce później między Izraelem a Palestyną rozgorzały walki. Podobna eskalacja przemocy nie miała miejsca od lat. Zdaniem źródeł z Kongresu, anie Demokraci, ani Republikanie nie widzą problemu w sprzedaży broni. Poproszony o komentarz rzecznik Departamentu Stanu wspomniał, że zgodnie z prawem federalnym departament nie może publicznie komentować lub potwierdzać szczegółów sprzedaży.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni obecną przemocą i pracujemy nad osiągnięciem trwałego spokoju” – przekazał. Kongres podkreśla, że silne poparcie dla Izraela jest podstawową wartością zarówno Republikanów, jak i Demokratów. Choć prawo zezwala Kongresowi na sprzeciw wobec sprzedaży broni, nie wydaje się, by ktokolwiek go wniósł. Dodatkowo, sprawy sprzedaży broni z uSA do Izraela są zatwierdzane w trybie przyspieszonym.

Washington Post

POLECAMY