W USA rusza pilotażowy “gwarantowany dochód podstawowy”. Czarnoskórzy zachwyceni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dolary amerykańskie, zdjęcie ilustracyjne

Dolary amerykańskie, zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay

W mieście Newark w USA rozpoczął się dwuletni, pilotażowy program, zapewniający uczestnikom “gwarantowany dochód podstawowy” bez żadnych zobowiązań. Black Enterprise wyraża gorącą aprobatę projektu.

Miasto Newark w stanie New Jersey z dumą ogłosiło swój nowy program. Zgodnie z nim, jako pierwsze w USA, zapewni mieszkańcom gwarantowany dochód podstawowy. Pilotażowy póki co, program, obejmuje na razie 30 osób. W planach jest jednak “poszerzenie” go. Wstępnie, ma on potrwać dwa lata. “Od tego tygodnia trzydziestu mieszkańców Newark zacznie otrzymywać 6 000 dolarów rocznie w postaci płatności gotówkowych” – informuje z dumą Black Enterprise. Co ciekawe, portal dla czarnoskórych z ekscytacją przyjął wieści o wdrażanym gwarantowanym dochodzie, nazywając ruch władz “krokiem w dobrym kierunku”.

Dochody “bez zobowiązań i obowiązków”

W USA już od dawna wrzał spór, w którego centrum znajdował się gwarantowany dochód podstawowy. Zdaniem zwolenników pomysłu, ma on rzekomo zapewnić większą równość i sprawiedliwość społeczną. “Burmistrz Newark, Ras Baraka, był bardziej niż szczęśliwy, mogąc ogłosić, że mieszkańcy zaczną otrzymywać płatności gotówkowe bez żadnych zobowiązań i obowiązków” – czytamy. „Dziś z dumą ogłaszam, że Newark poczynił historyczny krok w kierunku sprawiedliwości gospodarczej, uruchamiając The Newark Movement for Economic Equity, gwarantowany program pilotażowy Newark, którego celem jest przyznawanie cyklicznych płatności gotówkowych mieszkańcom Newark” – powiedział w poniedziałek burmistrz Ras Baraka.

Jak informuje portal, gwarantowany dochód podstawowy jest wyjątkowo popularnym trendem w kraju. “Programy pilotażowe zostały zaproponowane i uruchomione w Stockton , Oakland i Compton w Kalifornii, Newark i Atlancie, aby pomóc mieszkańcom miasta wyjść z ubóstwa. Wiele z tych programów zapewnia mieszkańcom o niskich dochodach gotówkę w celu uzupełnienia ich dochodów” – czytamy. Program z Newark ma się koncentrować “na mieszkańcach, którzy nie mają zabezpieczenia mieszkaniowego”. Otrzymają oni pieniądze na “pomoc w rozwoju”. Wkrótce program ma zostać rozszerzony aż do 400 osób. Program jest obecnie finansowany przez prywatnych darczyńców. Nie wiadomo, kto zajmie się finansowaniem po zakończeniu pilotażowego programu.

Black Enterprise

POLECAMY