ZPP: W Polskim Ładzie nie znajdujemy oczekiwanych propozycji dla firm

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

– W Polskim Ładzie nie znajdujemy oczekiwanych propozycji w zakresie otoczenia prawno-instytucjonalnego dla firm, nie został również poruszony wątek niepewności regulacyjnej stanowiącej w tej chwili kluczową barierę dla inwestycji – ocenił Związek Pracodawców i Przedsiębiorców.

  • ZPP zwraca uwagę na de facto recykling znanych już wcześniej zapowiedzi, w ramach propozycji dla firm, zawartych w „Polskim Ładzie”.
  • Związek pozytywnie ocenił zapowiedź podniesienia kwoty wolnej od opodatkowania PIT do 30 tysięcy złotych oraz waloryzacji II progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych, jak i umożliwienia budowy domu o powierzchni do 70 mkw. na zgłoszenie.
  • Wśród negatywnie ocenionych przez ZPP rozwiązań, zawartych w „Polskim Ładzie”, znalazła się „likwidacja umów śmieciowych”, jak i propozycja zmian w zakresie składki zdrowotnej.
  • Zobacz także: „Polski Ład” pod ostrzałem komentarzy. Gorąca dyskusja

– Z punktu widzenia przedsiębiorców Polski Ład nie zawiera przełomowych wartości – podkreślił ZPP. Organizacja wskazała, że przedstawione w „Polskim Ładzie” propozycje dla firm to de facto recykling znanych już wcześniej zapowiedzi i zbiór rozwiązań, nad którymi prace toczą się już od pewnego czasu. – W dziedzinie przedsiębiorczości Polski Ład nie wprowadza zatem żadnych ważniejszych nowości – ocenia ZPP.

Dobre i złe rozwiązania

Związek pochwalił natomiast takie rozwiązania, jak podniesienie kwoty wolnej od opodatkowania PIT do 30 tysięcy złotych oraz waloryzacja II progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych. – Są to posunięcia jak najbardziej racjonalne i dostosowujące kwotowe progi do realiów gospodarczych, w których wynagrodzenia rosły systematycznie od lat – podkreślono. – Niestety, rozwiązaniom tym towarzyszy propozycja zmian w zakresie składki zdrowotnej, tj. wprowadzenie modelu jednolitej składki proporcjonalnej do dochodu, o stawce 9 proc., w której nie odliczałoby się od kwoty podatku. W praktyce zatem Polski Ład może doprowadzić do zwiększenia poziomu obciążeń dla części podatników – zaznaczono.

Pozytywnie ZPP odniósł się także do umożliwienia budowy domu o powierzchni do 70 mkw. na zgłoszenie. – Ważne, by przepisy wprowadzające tę zmianę wprost wskazywały, że możliwość budowy w tej procedurze dotyczy również mieszkalnych domów całorocznych – wskazano.

Wśród negatywnie ocenionych przez Związek rozwiązań, zawartych w „Polskim Ładzie”, znalazła się „likwidacja umów śmieciowych”. – Jeśli rozumieć przez nią zrównanie oskładkowania wszystkich rodzajów umów, oznaczać to będzie znaczne ograniczenie elastyczności form zatrudnienia funkcjonujących na rynku pracy. O ile dostrzegamy potrzebę interwencji w zakresie ograniczenia arbitrażu podatkowo-składkowego, o tyle za właściwą jej formę uważalibyśmy powszechne obniżenie klina podatkowego obciążającego wynagrodzenia uzyskiwane z tytułu umów o pracę – ocenił ZPP.

radiomaryja.pl

POLECAMY