Rośnie oburzenie polityków PO na decyzję zarządu partii. Posłowie wykluczeni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/

W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wielki Czwartek jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy.

  • Wielki Czwartek w czasie pandemii.
  • Początek obchodów Triduum Paschalnego.
  • O ograniczeniach w liturgii decyduje biskup danej diecezji.

Istota uroczystości

Wielki Czwartek jest wspomnieniem ustanowienia sakramentów – Eucharystii oraz kapłaństwa.  Msza święta sprawowana tego dnia w kościołach zawiera elementy charakterystyczne, ponieważ nie występują w czasie innych nabożeństw w ciągu roku. Liturgia bogata jest w symbolikę: obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom, dzwonki zastępuje się kołatkami a kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji. Liturgię Wieczerzy Pańskiej zwyczajowo sprawuje się popołudniem bądź wieczorem.

Obostrzenia

Kapłani, ze względu na obecne obostrzenia, rezygnują w tym roku z możliwości obrzędu obmycia nóg. Wierni, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy Świętej tego dnia, zachęcani są do odmówienia Liturgii Godzin i uczestnictwa w nabożeństwie za pośrednictwem Internetu bądź telewizji. Zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas Eucharystii, ustalają indywidualnie biskupi diecezjalni na terenie własnych diecezji. Podstawą w tej kwestii, podobnie jak w ubiegłym roku, jest Dekret Stolicy Apostolskiej wydany 19 marca 2020 roku.

Adam Pytel

Wczoraj zarząd Platformy Obywatelskiej wykluczył z szeregów partii posłów Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Powodem miało być „działanie na szkodę Platformy”. Kolejni politycy PO krytykują decyzję zarządu własnej formacji. Czy dojdzie do większego rozłamu?

  • Część polityków PO nie kryje krytyki na wczorajszą decyzję zarządu PO. Czy w akcie solidarności z Ireneuszem Rasiem i Pawłem Zalewskim odejdą z partii?
  • Ireneusz Raś zapowiedział na poniedziałek konferencję prasową. Ma się na niej odnieść do powodów wyrzucenia go z partii.
  • Zostałem wyrzucony z PO na wniosek Borysa Budki, właśnie poinformował mnie o tym Marcin Kierwiński. Nikt ze mną nie rozmawiał, nie wiedziałem o wniosku, nie miałem możliwości się bronić, nie znam zarzutów. Jak nazwać taką procedurę, taki sąd? Czy takie są standardy PO? Czy o to nam chodziło? – napisał Paweł Zalewski na Twitterze.
  • Zobacz także: Koalicja Obywatelska tonie! Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

– To jest decyzja całkowicie niezrozumiała i nie do zaakceptowania – powiedziała poseł PO Joanna Kluzik-Rostkowska, komentując decyzję zarządu. – Jesteśmy w sytuacji, w której jako opozycja powinniśmy się łączyć, a nie dzielić – podkreśliła. – Ja decyzji Borysa Budki nie rozumiem, bo jeżeli rozmawiamy o jakości przywództwa i kondycji Platformy Obywatelskiej, to wyrzucenie dwóch posłów, którzy bardzo ostro wypowiadali się o jakości tego przywództwa nie zamyka wcale tej rozmowy – stwierdziła.

Nawet szef senackiego klubu KO zszokowany decyzją zarządu

– Jestem zszokowany tą decyzją – stwierdził z kolei szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej, Marcin Bosacki. – Jeśli jest prawdą, że powodem do niej było kilka wypowiedzi krytycznych wobec lidera naszej partii. Ja znam trochę inne zwyczaje z krajów, w których mieszkałem i pracowałem wiele lat – czyli ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Tam wewnętrzna dyskusja jest rzeczą absolutnie naturalną, nawet krytykowanie przywódców swojej partii – wskazał. – Powinniśmy punktować “gierkowszczyznę” ostatnich pięciu i pół lat rządów PiS, a nie zajmować się wyrzucaniem posłów, zwłaszcza tak doświadczonych i wartościowych jak poseł Zalewski – ocenił.

– Wydaje mi się, że jeżeli taką decyzję się podejmuje, to powinno się przynajmniej odbyć rozmowę z nimi wcześniej – stwierdził z kolei poseł PO Bogusław Sonik. Natomiast Ireneusz Raś zapowiedział na poniedziałek konferencję prasową. Ma się na niej odnieść do powodów wyrzucenia go z partii.

– Zostałem wyrzucony z PO na wniosek Borysa Budki, właśnie poinformował mnie o tym Marcin Kierwiński. Nikt ze mną nie rozmawiał, nie wiedziałem o wniosku, nie miałem możliwości się bronić, nie znam zarzutów. Jak nazwać taką procedurę, taki sąd? Czy takie są standardy PO? Czy o to nam chodziło? – napisał Paweł Zalewski na Twitterze.

rmf24.pl

POLECAMY