Koalicja Obywatelska tonie! Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Borys Budka

Według sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca zdobyłaby 33,5% głosów. Na drugim miejscu znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni, na które chciałoby głosować 21,9% ankietowanych. Sondaż wskazuje na utrzymujący się trend spadkowy, jaki notuje Koalicja Obywatelska. Według badania, popiera ją już tylko 12,1%.

  • Pracownia United Surveys przeprowadziła dwa sondaże. W jednym PiS uzyskało 33,5%, Polska 2050 21,9%, KO 12,1%, Lewica 9,6%, a Konfederacja 8,6%.
  • Drugi sondaż zakłada hipotetyczną sytuację, gdyby Koalicja Obywatelska została wzmocniona przez większe zaangażowanie Rafała Trzaskowskiego, a Bronisław Komorowski rozpocząłby współpracę z PSL. W takim wariancie: PiS uzyskałby 34%, Polska 2050 19,6%, KO 15,7%, Lewica 9,1%, Konfederacja 6,9%, a PSL 6,4%.
  • Zobacz także: Grzegorz Braun w Sejmie: „Przełom w sprawie Jedwabnego” [WIDEO]

United Surveys przewiduje, że do Sejmu weszłyby ponadto: Lewica (9,6%) i Konfederacja (8,6%). To już kolejny sondaż, który pokazuje, że Koalicja Obywatelska notuje coraz niższe poparcie. Jednak tak słabego wyniku jeszcze nigdy nie odnotowała. Zaczyna się rodzić pytanie – czy, a raczej, kiedy KO spadnie poniżej 10%?

Ratunkiem dla tego obozu mógłby być Rafał Trzaskowski – przekonuje pracownia badawcza. W alternatywnym sondażu zapytano, jak głosowaliby respondenci, gdyby prezydent Warszawy bardziej zaangażował się w KO, a Bronisław Komorowski we współpracę z PSL. Wówczas na PiS oddałoby głos 34%. Drugie miejsce utrzymałaby Polska 2050 Szymona Hołowni, ale z wynikiem poniżej 20% (19,6%). Zaraz za tym ugrupowaniem uplasowałaby się Koalicja Obywatelska – ten sondaż daje jej 15,7% poparcia. Lewica odnotowała 9,1%, z kolei Konfederacja 6,9%. Natomiast do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska, z wynikiem 6,4%.

Sondaż został zrealizowany metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) 11 maja 2021 roku na próbie 1000 osób. W badaniach realizowanych metodą CATI wywiad z respondentem jest prowadzony przez telefon, a ankieter odczytuje pytania i notuje uzyskiwane odpowiedzi, korzystając ze specjalnego skryptu komputerowego.

rmf24.pl

POLECAMY