Kulesza odnośnie poczynań ZUS wobec matek prowadzących działalność gospodarczą: Te metody są mafijne

Dodano   0  
  Loading
Posłowie Konfederacji, m.in. Jakub Kulesza.

/ fot. YT/Konfederacja

W piątek w Lublinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Jakuba Kuleszy z Konfederacji. Polityk skomentował poczynania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wobec matek prowadzących działalność gospodarczą. – Te metody są mafijne – powiedział poseł.

Kobiety ciągane są po sądach, tylko dlatego, że skorzystały z możliwości pobierania wyższych świadczeń ZUS. Tą sprawą już od dłuższego czasu zajmuje się poseł Jakub Kulesza. Polityk Konfederacji zaznacza, że są to skandaliczne działania urzędników ZUS-u, którzy składają zawiadomienia o popełnienie przestępstwa wobec matek prowadzących działalność gospodarczą.

Kulesza: Haniebne działania ZUS

– ZUS działa jak zorganizowana grupa przestępcza. Te metody są mafijne. Ustawa jest bardzo prosta, ustawa mówi o tym, że podstawę wymiaru płacenia składek ustala sam przedsiębiorca i ma do tego wolną rękę i może ustalić sobie tę podstawę od 60% średniego wynagrodzenia do 250% średniego wynagrodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam nakłania do płacenia wyższych składek, obiecując wyższe świadczenia między innymi świadczenia macierzyńskim. Tymczasem ZUS zgadzając się na pobieranie wyższych składek, wypłacając później te świadczenia, po latach dochodzi do wniosku, że będzie po prostu ograbiał matki, które zdecydowały się na i prowadzenie działalności gospodarczej i na macierzyństwo. To jest działanie haniebne, a dodatkowa forma represji wobec osób, które przegrały w sądzie, składanie zawiadomienia do prokuratury, jest już szczytem bezczelności ze strony urzędników – powiedział wczoraj w Lublinie poseł.

Kulesza zapowiedział złożenie zawiadomienia przeciwko ZUS do Najwyższej Izby Kontroli. – Jeżeli urzędnicy nie wycofają tych zawiadomień do prokuratury, to ja deklaruję, że w każdej sprawie, w której ZUS przegrał z kobietą przedsiębiorcą, będę składał zawiadomienia do prokuratury na urzędników ZUS-u, bo to oni odpowiadają za wyłudzenia, za zastraszanie i za nękanie obywateli – dodał Jakub Kulesza.

Stanowisko ZUS

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła Małgorzata Korba z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie. – Sprawę, do której na konferencji odniósł się pan poseł, zweryfikował sąd, ponieważ ubezpieczona odwołała się od decyzji ZUS. Sąd pierwszej instancji i sąd apelacyjny podtrzymały decyzję Zakładu. Sądy podkreśliły, że działalność gospodarcza została instrumentalnie wykorzystana do zgłoszenia wysokiej podstawy wymiaru składek z zamiarem uzyskania wysokich(…) świadczeń z ubezpieczenia społecznego – powiedziała.

lublin112.pl

POLECAMY