Kolejna sonda wylądowała na Marsie. Tym razem nie amerykańska

Dodano   0  
  Loading

/

Akcja „Zaszczep się na majówkę”, która potrwa do 3 maja, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do punktów szczepień tworzą się olbrzymie kolejki, nawet od godz. 3 w nocy. Chętni przychodzą z kocami, śpiworami, niektórzy mają składane krzesełka, a nawet leżaki.

Akcja „Zaszczep się na majówkę” rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do 3 maja. Mobilne punkty szczepień pojawiły się w 16 miastach w każdym województwie. Osoby uprawnione do szczepienia, które mają wystawione e-skierowanie mogą bez rejestracji przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson. Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba szczepionek jest ograniczona, a chętnych jest bardzo wielu. W olbrzymich kolejkach do punktów szczepień stoi nawet po kilkaset osób.

Na Rynku Głównym w Krakowie do godz. 10 zaszczepiło się ponad 200 osób. Ponad tysiąc czeka w kolejce - pierwsi zainteresowani stoją tam już od godz. 5:00. Zainteresowanie jest ogromne, a na rynku każdej godziny wykonywanych jest od 90 do 100 szczepień. Wojewoda Łukasz Kmita zapewnił, że gdyby dawki zaczęły się kończyć, to na bieżąco podejmowane będą kolejne decyzje, co do ewentualnych dalszych dostaw.

Dużym zainteresowaniem akcja cieszyła się też w Białymstoku, gdzie w ciągu pierwszej godziny zaszczepiło się około 70 osób. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że zachętą do szczepień jest fakt, iż chodzi o szczepionkę jednodawkową.

Kolejka zaczęła tworzyć się około godz. 3 w nocy

W Warszawie setki osób ustawiły się w kolejce, która zaczęła tworzyć się około godz. 3 w nocy. Ludzie przyszli z kocami, śpiworami, niektórzy mieli z sobą składane krzesełka, a nawet leżaki. Ok. godziny 10, kiedy rozpoczęły się szczepienia kolejka chętnych zatoczyła krąg. Ludzie stali, jeden za drugim, nie trzymając dwumetrowego dystansu. Ogonek rozpoczynał się na pl. Bankowym przed bramą ratusza, gdzie mieści się również urząd wojewódzki. Następnie ciągnął się przez około jeden kilometr ul. Elektoralną, al. Solidarności, znów do pl. Bankowego.

W Poznaniu przed południem osiągnięto limit chętnych - do godz. 11 zaszczepiono 300 osób. Kolejnych chętnych na szczepienie zaproszono na jutro i na poniedziałek. Po majówce rejestracja kolejnych roczników będzie kontynuowana. Rząd zapowiada, że do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie.

rmf24.pl

Chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem o nazwie Zhurong z powodzeniem wylądowała w sobotę rano na Marsie. Jest to pierwsza w pełni chińska bezzałogowa misja na Czerwoną Planetę.

  • Chiny są pierwszym krajem, które podjęły udaną próbę lądowania na Marsie za pierwszym razem. Natomiast USA, których sonda już wcześniej wylądowała na Czerwonej Planecie, dokonały tego za kolejnym podejściem.
  • Chiński łazik marsjański ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów.
  • Lot na Marsa to nie jedyny przykład zaangażowania Chin w kosmosie. Ambicje Pekinu w tym zakresie rosną.
  • Zobacz także: Problemy piłkarskiej reprezentacji Polski. Groźna kontuzja napastnika. Opuści mistrzostwa Europy

Choć to amerykańska sonda NASA jako pierwsza wylądowała na Marsie, to Chiny są pierwszym krajem, którym ta sztuka udała się za pierwszym razem. W przeszłości kilka prób lądowania na Czerwonej Planecie, dokonywanych przez USA, Rosję i kraje europejskie zakończyło się niepowodzeniem.

Łazik Zhurong zyskał swoją nazwę na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii. Ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Teraz przez około trzy tygodnie będzie przemierzał Marsa. Jego zadaniem będzie zbieranie i analizowanie próbek skał.

Lot na Marsa to nie jedyny przykład zaangażowania Chin w kosmosie. Ambicje Pekinu w tym zakresie rosną. Trwa budowa chińskiej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej. Ponadto, razem z Rosją, kraj zamierza stworzyć stację badawczą na Księżycu.

polskieradio24.pl, twitter.com

POLECAMY