Senat zdecydował w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Senat

Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą głosowało 48 senatorów, a przeciwnych było o jednego więcej.

  • 48 senatorów było za, 49 przeciw. Jan Filip Libicki (PSL) i Lidia Staroń (niezrzeszona) wstrzymali się od głosu, a Robert Dowhan (KO) nie zagłosował w ogóle.
  • Kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich minęła we wrześniu ubiegłego roku.
  • Pojawiają się spekulacje, że teraz kompromisowego kandydata w imieniu obozu rządzącego wskaże ugrupowanie Jarosława Gowina.
  • Zobacz także: Koalicja Obywatelska tonie! Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Za kandydaturą posła Bartłomieja Wróblewskiego głosowali tylko senatorowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Przeciwni byli politycy z pozostałych ugrupowań. Od głosu wstrzymał się Jan Filip Libicki z PSL i niezrzeszona Lidia Staroń. Z kolei Robert Dowhan z KO nie zagłosował w ogóle. Taki wynik oznacza, że Senat nie zgodził się na wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Procedura po raz kolejny rozpocznie się od nowa.

Kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich minęła we wrześniu ubiegłego roku. Posłowie oczekują, że Senat poprze wskazywane przez nich kandydatury, odrzucając tych proponowanych przez opozycję. Natomiast senatorowie nie chcą poprzeć kandydatów wskazanych przez obóz rządowy. Z uwagi na to przez kolejne miesiąca trwa pat.

Dwukrotnie poparcia Sejmu nie uzyskała związana z Adamem Bodnarem Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Z kolei poparcia Senatu nie uzyskał wcześniej Piotr Wawrzyk z PiS. Na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w połowie lipca ma stracić moc przepis pozwalający Bodnarowi pełnić swoją funkcję mimo upływu kadencji. Pojawiają się spekulacje, że teraz kompromisowego kandydata w imieniu obozu rządzącego wskaże ugrupowanie Jarosława Gowina.

gazetaprawna.pl, senat.gov.pl

POLECAMY