UE nie odnowiła zamówienia na szczepionkę AstraZeneca. Pfizer zwiększa swoją cenę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionki na koronawirusa.

Szczepionki na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Unia Europejska nie odnowiła zamówienia na szczepionkę przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca, a obecny kontrakt na dostawę szczepionek tej firmy wygasa w czerwcu. Poinformował o tym komisarz ds. Europejskiego rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał również, że koszty szczepionek Pfizer będą wyższe niż wcześniej.

  • Breton: Nie odnowiliśmy zamówienia po czerwcu. Obserwujemy sytuację.
  • Przyczyną decyzji są nie tylko opóźnienia w dostawach, ale również skutki uboczne szczepionki AstraZeneca.
  • Thierry Breton powiedział również o podpisaniu przez UE kolejnej umowy na dostawę szczepionek z Pfizer-BioNTech. Ich cena może być jednak wyższa.
  • Zobacz także: Uber będzie woził za darmo na szczepienia? Biden przedstawił nowy pomysł

Opóźnienia w dostawach i skutki uboczne szczepionki AstraZeneca

Unia Europejska nie złożyła zamówienia na szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca. W zeszłym miesiącu Komisja wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca. Poszło o nieprzestrzeganie umowy na dostawy szczepionek i braku „wiarygodnego” planu zapewniającego terminowe dostawy. – Nie odnowiliśmy zamówienia po czerwcu. Obserwujemy sytuację – powiedział Breton w wywiadzie dla stacji France Inter. Polityk nie wykluczył kolejnych zamówień brytyjsko-szwedzkiej szczepionki w przyszłości.

Przyczyną decyzji są nie tylko opóźnienia w dostawach. Pojawiły się również obawy dotyczące potencjalnych skutków ubocznych szczepionki AstraZeneca. Odkryto rzadkie przypadki wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego. Jest to to choroba, w przebiegu której układ odpornościowy organizmu atakuje powłokę ochronną włókien nerwowych. Wcześniej Europejska Agencja Leków potwierdziła, że szczepionka firmy AstraZeneca może powodować krzepnięcie krwi. Chociaż EMA utrzymywała, że korzyści ze szczepionki AstraZeneca przewyższają jakiekolwiek ryzyko, kilka krajów UE ogranicza jej stosowanie w starszych grupach wiekowych lub całkowicie zawiesiło stosowanie.

Francuski prezydent Emmanuel Macron w odpowiedzi na pytanie mediów o opinię na temat decyzji Komisji Europejskiej, oświadczył, że całkowicie się z nią zgadza. Przyznał, że Francja i inne kraje europejskie wciąż stosują szczepionkę AstraZeneca i pomoże im to wyjść z kryzysu. Zastrzegł jednak, że co do kolejnych unijnych zamówień, trzeba reagować na sytuację. Na to, jakie warianty koronawirusa przeważają w danej chwili, i na tej podstawie zamawiać preparaty, które okażą się najskuteczniejsze przeciwko tym mutacjom.

Koszty szczepionek Pfizer będą wyższe

Thierry Breton powiedział również o po podpisaniu przez UE kolejnej umowy na dostawę szczepionek z Pfizer-BioNTech. Tym razem na sumę 1,8 mld dawek preparatu. Liczba na ma wystarczyć na okres 2021-2023 i pokryć zapotrzebowanie obywateli na dawki przypominające szczepionki

Breton dodał, że koszty szczepionek Pfizer będą wyższe niż wcześniej. Wzrost cen może wynikać z konieczności wykonania kolejnych badań nad szczepionką lub z potencjalnych zmian w procesie produkcji, stwierdził polityk.

euractiv.pl

POLECAMY