Szwajcaria: Ograniczenia Mszy Św. niekonstytucyjne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szwajcarska flaga.

Szwajcarska flaga. / Fot. Pixabay

Szwajcarski Trybunał Federalny uchylił przepisy wprowadzone przez rząd kantonu Genewy. Przy okazji koronawirusa wprowadzono tam zakaz sprawowania nabożeństw religijnych. Szwajcaria nie może wprowadzać ograniczenia Mszy Świętych czy innych form prawowania kultu, gdyż Trybunał uznał to za „nieuzasadnioną ingerencję” w swobodę kultu religijnego.

  • W listopadzie szwajcarski kanton Genewa wprowadził zakaz sprawowania nabożeństw religijnych. Niemal natychmiast przepisy zaskarżył ks. Jean de Loÿe z Bractwa św. Piusa X, przeor Oratorium św. Józefa w Carouge.
  • Kapłan wnioskował o zawieszenie decyzji o kościelnym lockdownie do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Trybunał Federalny przychylił się do tego.
  • Teraz zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, uchylające definitywnie przepisy.
  • Zobacz także: [OPINIA] Zgierski: 8 przykazań Wielkiego Resetu, czyli świat w 2030 roku?

Decyzja władz kantonu została zaskarżona już 6 listopada ubiegłego roku. Dokonał tego ks. Jean de Loÿe z Bractwa św. Piusa X, przeor Oratorium św. Józefa w Carouge. Nie zgodził się ona na to, żeby Szwajcaria, albo choćby jej część tak radykalnie ingerowała w swobodę kultu religijnego, nakładając ograniczenia Mszy Św. Wnioskował o zawieszenie decyzji o kościelnym lockdownie do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Trybunał Federalny przychylił się do tego wniosku. Niespełna miesiąc później, na początku grudnia, zawiesił moc przepisów. Podkreślono, że „zaskarżony środek stanowi potencjalnie poważne naruszenie wolności wyznania, ponieważ miał charakter niemal bezwzględny”. Natomiast ponadto zwrócono uwagę, iż „nie wykazano, że miejsca kultu były szczególnym źródłem zakażeń”.

Teraz zapadło ostateczne orzeczenie. Koresponduje ono z decyzją z grudnia. Trybunał Federalny ostatecznie uchylił przepisy, uznając je za „nieuzasadnioną ingerencję” w swobodę kultu religijnego.

dorzeczy.pl

POLECAMY