Wielka Brytania po Brexicie. “Największy wzrost gospodarczy od lat czterdziestych XX wieku”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak informuje Bank of England, Wielka Brytania może spodziewać się największego wzrostu gospodarczego od ponad 70 lat, gdy tylko ograniczenia pandemiczne zostaną zniesione.

  • Bank of England poinformował, iż kraj czeka w tym roku wzrost gospodarczy o 7,25 procent
  • Będzie to największy wzrost, z jakim Wielka Brytania miała do czynienia od lat czterdziestych dwudziestego wieku
  • Andrew Bailey, prezes Bank of England powiedział, iż ożywienie gospodarki jest “silne”, a kraj może wkrótce wrócić do stanu z 2019 roku
  • Tymczasem, zdaniem ekspertów, UE spodziewa się głębokiej recesji
  • Przeczytaj również: Polski koncern spożywczy zachęca pracowników do szczepień. Konkretna kwota

Bank of England poinformował, iż kraj czeka w tym roku wzrost gospodarczy o 7,25 procent. Będzie to największy wzrost, z jakim Wielka Brytania miała do czynienia od lat czterdziestych dwudziestego wieku. Ostatni, podobny wzrost zarejestrowano bowiem w 1949 roku. Wzrost ma nastąpić po rekordowym spadku o 9,9 procent, największym od 300 lat. Wraz z umacnianiem się gospodarki w kraju, bezrobocie okazuje się mniejsze, niż oczekiwano. “W lutym przewidywano, że osiągnie pułap 7,75 procent w ciągu roku. Zgodnie z najnowszym raportem Bank of England o polityce pieniężnej, dzięki różnym środkom, zmniejszyło się do 5,5 procent” – czytamy.

Prognozy Banku są wyjątkowo optymistyczne, nawet pomimo strat spowodowanych pandemią. Wielka Brytania nie osiągnęła bowiem szacowanego wcześniej bezrobocia mimo lockdownu. Eksperci twierdzili bowiem, iż około 700 tysięcy osób więcej straci pracę. Ostatecznie wydaje się, iż prognozy się nie spełnią. Szacuje się, że szkody gospodarcze spowodowane pandemią zostaną naprawione już pod koniec 2021 r. “Ponieważ lockdown znacząco ograniczył swobodę przemieszczania się społeczeństwa, brytyjskie gospodarstwa domowe zaoszczędziły około 150 miliardów funtów” – czytamy. Prawdopodobnie wydadzą około 10 procent tej kwoty, gdy lockdown się zakończy. Bank of England spodziewa się, iż to nie koniec oszczędzania wśród Brytyjczyków. Ponad połowa ankietowanych gospodarstw domowych twierdzi, iż zachowa swoje oszczędności.

Andrew Bailey, prezes Bank of England powiedział, iż ożywienie gospodarki jest “silne”. Porównał je jednakowoż do “odbicia się”, niż boomu. Dodał, że gwałtowny wzrost, będący „dobrą wiadomością”, tylko przywróci brytyjskiej gospodarce do wielkości z 2019 roku. Bailey powiedział, iż Wielka Brytania wkrótce wróci do stanu z 2019 roku. „W tym roku będziemy świadkami dalszego silnego ożywienia, ale spójrzmy na to z perspektywy. Minęły dwa lata bez wzrostu gospodarczego” – podkreślił. Tymczasem szacuje się, iż Unia Europejska, pozostawiona przez Brytyjczyków, zmierza w kierunku głębokiej recesji.

BBC

POLECAMY