Rząd przedstawi program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Magdalena Środa

/ fot.youtube.com

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w czerwcu polski rząd zamierza przedstawić program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. Ma on polegać na przyśpieszeniu i uproszczeniu całej sprawy. Dodatkowo, badania mają być finansowane z budżetu państwa, nawet w przypadku wizyt w gabinetach prywatnych.

  • Z programu badań profilaktycznych będzie można skorzystać w dowolnej placówce.
  • Wcześniej trzeba będzie przejść specjalną ankietę za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
  • System sam dobierze badania i procedury, po przeanalizowaniu danych pacjenta.
  • Przy okazji wprowadzenia programu rząd zamierza także znieść limity przyjęć do specjalistów.
  • Zobacz także: Do Polski przyleciała kolejna grupa repatriantów z Kazachstanu

Osoby mające więcej niż 40 lat będą mogły zarejestrować się na badania przez Internetowe Konto Pacjenta. Trzeba będzie wypełnić specjalną ankietę. Na tej podstawie wygenerowane zostanie skierowanie do specjalisty. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że program badań profilaktycznych nie ograniczy się tylko do placówek mających kontrakt z NFZ.

Niedzielski podkreślił, że skierowanie będzie można wykorzystać w dowolnej placówce. – Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Lista dostępnych w ramach programu badań ma obejmować m.in. pomiar poziomu cholesterolu, lipidogram, pomiar ciśnienia, cytologię, mammografię czy badanie prostaty. Ma być dostosowana do wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Odpowiednie badania i procedury dobierze system elektroniczny, po przeanalizowaniu danych pacjenta.

Przy okazji wprowadzenia programu rząd zamierza także znieść limity przyjęć do specjalistów.

money.pl

POLECAMY