Do Polski przyleciała kolejna grupa repatriantów z Kazachstanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

28 kwietnia br. do Polski przyleciała kolejna, licząca ponad 80 osób grupa repatriantów z Kazachstanu. Przybyli oni lotem specjalnym do Poznania. W sierpniu 2020 r. w taki sposób do Polski dotarła grupa 85 repatriantów.

  • Wśród repatriantów 62 osoby posiadają decyzje o przyznaniu miejsca w ośrodku adaptacyjnym dla repatriantów w Środzie Wielkopolskiej.
  • Organizacja przez władze polskie lotu dla repatriantów jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem w tym roku.
  • Z procedury repatriacyjnej mogą skorzystać osoby polskiego pochodzenia, które zostały wysiedlone z Polski w latach 30. i 40. XX wieku na tereny byłego ZSRR.
  • Zobacz także: Armia unijna coraz bliżej? Jest propozycja czternastu krajów

Repatrianci przybyli lotem specjalnym do Poznania, zorganizowanym przez MSWiA we współpracy z konsulami RP w Kazachstanie, MSZ oraz KPRM. Wśród nich 62 osoby posiadają decyzje o przyznaniu miejsca w ośrodku adaptacyjnym dla repatriantów w Środzie Wielkopolskiej. Kolejne 9 osób zostało zaproszonych przez gminy. Pozostałe przyleciały na zaproszenie zamieszkałych w Polsce bliskich krewnych. Wśród repatriantów jest 30 dzieci. 

Decyzja o organizacji lotu była związana z sygnalizowanymi trudnościami z przyjazdem do Polski repatriantów. Problemy dotyczyły bezpośrednich połączeń lotniczych z Kazachstanu do Polski z powodu epidemii koronawirusa. Organizacja przez władze polskie lotu dla repatriantów jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem w tym roku. W sierpniu 2020 r. w taki sposób do Polski przybyła grupa 85 repatriantów. 54 osoby przyjechały do ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w Środzie Wielkopolskiej. Kolejny lot specjalny został zorganizowany 27 listopada 2020 r. Przybyło nim 168 repatriantów, w tym 96 osób do ośrodka adaptacyjnego w Pułtusku.

Z procedury repatriacyjnej mogą skorzystać osoby polskiego pochodzenia, które zostały wysiedlone z Polski w latach 30. i 40. XX wieku na tereny byłego ZSRR, ich potomkowie oraz członkowie najbliższej rodziny. Zasady tej procedury zostały określone w ustawie z 9 listopada 2000 r. o repatriacji. Istotnie znowelizowanej w roku 2017.

Aktualnie funkcjonują dwa ośrodki adaptacyjne dla repatriantów, ośrodek w Domu Polonii w Pułtusku oraz ośrodek RODAK w Środzie Wielkopolskiej. W okresie 2015-2020 do Polski przyjechało w tym trybie ponad 3,3 tys. repatriantów oraz członków ich najbliższych rodzin. 

gov.pl

POLECAMY