Grill nad grobami? Sztokholm buduje nowy cmentarz “przystosowany do rekreacji”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Sztokholm planuje wybudować nowy cmentarz na terenie zielonym. Zostanie on zbudowany tak, aby można było po nim spacerować, jeździć na rowerze, biegać a nawet grillować.

  • Na terenie zielonym w Akalla miasto Sztokholm planuje wybudować nowy cmentarz odpowiadający “współczesnym potrzebom mieszkańców”
  • Zostanie on zaprojektowany jako “wyspy otoczone naturalnym terenem z łąkami i żwirowymi drogami”
  • Projektanci mają dokonać wszelkich starań, by między grobami można było swobodnie biegać, jeździć na rowerze czy nawet grillować
  • Przeczytaj również: „Puchar Ramadanu” w Szwecji. Miała być „wspaniała atmosfera”, jest ofiara śmiertelna

Miasto Sztokholm wpadło na kolejny, co najmniej dyskusyjny pomysł. Na terenie zielonym w Akalla planuje bowiem wybudować nowy cmentarz. Jak informuje miasto, nowy typ cmentarza, “który z pewnością będzie skierowany do wszystkich bez względu na wyznanie”, zostanie zaprojektowany jako “wyspy otoczone naturalnym terenem z łąkami i żwirowymi drogami”. W okolicy powstaje również budynek ceremonialny bez określonej przynależności religijnej.

Sztokholm już od początku XXI wieku cierpi na brak miejsc do grzebania zmarłych. Nowy cmentarz ma odpowiadać potrzebom współczesnego społeczeństwa. Akalla została wybrana “między innymi dlatego, że już w latach 70. XX wieku została zaprojektowana jako teren rekreacyjny dla Sztokholmczyków”. Władze uznały zatem, iż cmentarz w tej okolicy będzie najlepszym rozwiązaniem. Postanowiono zatem iść o krok dalej, „w czasach, gdy wiele osób korzysta z cmentarzy w celach rekreacyjnych, takich jak spacery i jogging”.

Podczas narad stwierdzono, iż „możliwość wykorzystania tego obszaru do różnych zajęć jest nadal kluczowa”, zatem obszar nie może być “tylko” cmentarzem. Projektanci mają dokonać wszelkich starań, by między grobami można było swobodnie biegać, jeździć na rowerze czy nawet grillować. Przedsięwzięcie ma zostać ukończone w 2024 roku.

Samnytt.se

POLECAMY