Wkrótce na rynku lek na koronawirusa? Przyśpieszona procedura

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/

Watchdog Polska przesyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące partii Wiosna Roberta Biedronia.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska podjęło się wykonania zdecydowanego kroku. We wtorek Watchdog złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Partii Wiosna Roberta Biedronia. Partii zarzucono nieudostępnienie informacji obywatelom, pomimo, iż miała obowiązek je opublikować.

Na stronie siecobywatelska.pl zamieszczono komunikat w sprawie, wyjaśniający przyczynę złożenia zawiadomienia do prokuratury. "Właśnie przesłaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Partii Wiosna Roberta Biedronia. Chodzi o czyn wskazany w art. 23 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, czyli nieudostępnienie informacji publicznej mimo ciążącego na podmiocie obowiązku. Dlaczego sięgamy po tak radykalny środek? Ponieważ partia skutecznie uniemożliwia nam dochodzenie naszych praw przed sądem administracyjnym" - napisano w wyjaśnieniu.

Stowarzyszenie opisuje, iż już w marcu 2019 roku wysłało różnym polskim partiom zapytania dotyczące wyciągu z kont bankowych i wydatków. Wiosna Biedronia odpowiedziała na to wezwaniem do "wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego". Partia uważa, iż Stowarzyszenie zażądało informacji przetworzonej, która jeszcze nie została wytworzona. Co więcej, zażądała opłaty za udostępnienie danych.

Nie o to jednak chodzi Watchdog Polska. "Nie odpowiedzieliśmy na wezwanie, stojąc na stanowisku, że wnioskujemy o informację publiczną prostą, bo wyciąg z konta bankowego nie wymaga przetworzenia, chyba że partia zamierzała stworzyć od nowa historię swojego konta" - opisano na stronie Stowarzyszenia. Ostatecznie, otrzymało ono jedynie część danych, tj. rejestry wpłat. Partia Biedronia odmówiła udostępnienia reszty danych, powołując się na przepisy RODO. Stowarzyszenie uznało niepodpisaną decyzję za nieważną, w lipcu 2020 roku składając skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

"Tu zaczynają się schody. Jeśli wysyłamy skargę na decyzję czy bezczynność jakiejś instytucji, robimy to za jej pośrednictwem, ponieważ musi ona załączyć konieczne dokumenty, w tym swoją odpowiedź na skargę. Wiosna tego nie zrobiła, choć długo liczyliśmy na to, że skarga wreszcie trafi do sądu. W końcu, 28 stycznia 2020 r., wysłaliśmy do partii pismo z zapytaniem, czy przekazali tę skargę. Wówczas okazało się, że Wiosna… skargę zgubiła" - opisuje perypetie z partią Biedronia Stowarzyszenie Watchdog Polska. Ponownie wysłano zatem skargę do Wiosny. Ta również nie trafiła do WSA. Partię ukarano grzywną w wysokości 2 tysięcy złotych, lecz mimo to nie wypełniła ona swoich obowiązków. Dlatego sprawa trafiła do prokuratury.

Rzeczpospolita

– Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA rozpoczął przyspieszoną ocenę danych dotyczących sotrovimabu (znanego również jako VIR-7831 i GSK4182136), przeciwciała monoklonalnego opracowanego przez GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology, Inc. do leczenia Covid-19 – podała w komunikacie Europejska Agencja Leków (EMA). Nowy lek na koronawirusa ma zmniejszać o 85% ryzyko hospitalizacji i śmierci.

  • EMA w ramach przyśpieszonej oceny danych oceni zgodność sotrovimabu z unijnymi normami w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.
  • W marcu opublikowano wstępne wyniki badań klinicznych nad tym preparatem.
  • Według badań środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa.
  • Zobacz także: Szczepienia przeciw koronawirusowi: w Polsce trwają testy na dzieciach

Badania w sprawie sotrovimabu cały czas trwają. EMA zdecydowała się jednak już teraz rozpocząć procedurę mającą zmierzać do tego, żeby ten lek na koronawirusa został dopuszczony do obrotu. Instytucja chce ocenić jego zgodność z unijnymi normami w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

W marcu opublikowano wstępne wyniki badań klinicznych nad tym preparatem. Oprócz informacji o 85% skuteczności w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci, przyniosły one jeszcze kilka innych danych. Według badań środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Wstępne wyniki okazały się na tyle obiecujące, że EMA postanowiła już rozpocząć przyspieszoną ocenę.

Nie wiadomo, kiedy można się spodziewać decyzji EMA w sprawie dopuszczenia leku do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

rmf24.pl

POLECAMY