Szczepienia przeciw koronawirusowi: w Polsce trwają testy na dzieciach

Dodano   0  
  Loading
szczepienia

Miś, szczepionka, szczepienia dzieci / Fot.pixabay.com

– Badania kliniczne dzieci pod kątem szczepień trwają m.in. w Polsce – poinformował w rozmowie z Polsat News prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. Rozpoczęte testy na dzieciach zgromadziło około 4,5 tys. nieletnich z różnych krajów, badanych pod kątem szczepienia.

  • Trwają badania kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi, wśród dzieci poniżej 12. roku życia. Bierze w nich udział około 4,5 tys. dzieci z całego świata: USA, Finlandii, Hiszpanii i Polski.
  • Polskie władze planują szczepienie dzieci jeszcze przed kolejnym rokiem szkolnym.
  • Z kolei koncern Pfizer poinformował już o zakończeniu badań wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Wynika z nich, że szczepionka jest dla nich skuteczna i bezpieczna.
  • Zobacz także: Biden i nowa normalność. Maski i plastikowe przegrody dla dzieci w szkole [WIDEO]

– Rozpoczęto badania kliniczne w czterech krajach. Weźmie w nich udział około 4,5 tys. dzieci z całego świata: USA, Finlandii, Hiszpanii i Polski. Polska zatwierdziła badania kliniczne, które kierowane będzie do dzieci poniżej 12. roku życia. Czekamy na wyniki badań. One będą we wrześniu, wiec jeżeli będzie pozytywna rekomendacja EMA, jeszcze we wrześniu te młodsze dzieci poniżej 12. roku życia mogą się szczepić z nowym rokiem szkolnym – poinformował Cessak. Natomiast o tym, że trwają testy na dzieciach, a ich wyniki są na tyle obiecujące, że jeszcze przed nowym rokiem szkolnym mogłyby rozpocząć się szczepienia, mówił jakiś czas temu prof. Andrzej Horban. Nie zdradził jednak, że w badaniach biorą udział także nieletni z Polski.

Szczepienia dzieci na COVID-19 – w wakacje w Polsce?

– Badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte i wnioski z tych badań są bardzo dobre. Zdaniem pana profesora, mogę tę informację przekazać, wakacje będą tym terminem, w którym dzieci i młodzież będą mogły się szczepić – powiedział, nawiązując do wypowiedzi prof. Horbana, minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Z kolei koncern Pfizer poinformował już o zakończeniu badań wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Wynika z nich, że szczepionka jest dla nich skuteczna i bezpieczna. W badaniu obejmującym 2250 dzieci nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia wśród zaszczepionych. Natomiast odnotowano 18 infekcji w grupie placebo. Efekty uboczne szczepionki były takie same jak w przypadku dorosłych. Wymieniono wśród nich: gorączkę, bóle głowy i mięśni. Były one silniejsze po drugiej dawce.

interia.pl

POLECAMY