Prof. Modzelewski: Fundusz Odbudowy to zgoda na zmianę koncepcji Unii Europejskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja zaznaczył, że Fundusz Odbudowy to zgoda na zmianę koncepcji Unii Europejskiej. Gość ocenił, że po jego przyjęciu staniemy się członkiem innej organizacji.

  • Prof. Modzelewski na antenie Radia Maryja zaznaczył, że Fundusz Odbudowy to zgoda na zmianę koncepcji Unii Europejskiej.
  • Jego zdaniem Fundusz Odbudowy jest zmianą wizji, roli Unii Europejskiej w stosunku do państw członkowskich, która nabiera więcej cech organizacji typu parapaństwowego.
  • Dodał, że istotne jest zachowanie odrębności polskiej waluty.
  • Zobacz także: USA: Podano statystyki zakażeń wśród zaszczepionych na koronawirusa

Prof. Modzelewski na antenie Radia Maryja zaznaczył, że Fundusz Odbudowy to zgoda na zmianę koncepcji Unii Europejskiej. – Po raz pierwszy Unia Europejska jako organizacja zaciąga pożyczki na bardzo długie okresy, czyli staje się pożyczkobiorcą. Pożyczki będą źródłem finansowania planu. Decydujemy o czymś, co ma znaczenie na co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat – zaznaczył Prof. Modzelewski.

– Fundusz Odbudowy jest zmianą wizji, roli Unii Europejskiej w stosunku do państw członkowskich, która nabiera więcej cech organizacji typu parapaństwowego – mówił. Zdaniem prezesa Instytutu Studiów Podatkowych, jeśli przyjmiemy Krajowy Plan Odbudowy, to de facto staniemy się członkami innej organizacji.

– Jeżeli organizacja zaczyna prowadzić politykę fiskalną, a to jest właśnie polityka fiskalna, dostaje pewne atrybuty władzy państwowej. Decydujemy o przyszłości na wiele lat, a być może nad zmianą koncepcji, ewolucji organizacji, co będzie miało dla nas znaczenie – powiedział Prof. Modzelewski.

Prof. Modzelewski: Musimy odejść od roli, którą narzuciła nam Unia Europejska

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że Fundusz Odbudowy, który nie ma precedensu, może wzmocnić nasze aktywa podstawowe w postaci zdolności wytwórczej. – Abyśmy mogli wykorzystać to w sposób efektywny, musimy tworzyć polskie marki, czyli centra polskich zysków. Jeżeli zgodzimy się na rolę podwykonawcy, gdzie centra zysków znajdują się w innych państwach, zawsze będziemy poszkodowani. Musimy odejść od roli, którą trochę narzuciła nam Unia Europejska, w dużej części gospodarka niemiecka, czyli dużego i chłonnego rynku zbytu – zwrócił uwagę prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Dodał, że istotne jest zachowanie odrębności polskiej waluty. – Im dłużej utrzymamy naszą odrębną walutę, tym większa szansa naszej obrony przed cynicznym czy obiektywnym przerzucaniem ciężaru ekonomicznego, finansowego spłat owego zadłużenia – zaznaczył prof. Witold Modzelewski.

Gość dodał, że po raz pierwszy w historii uczymy się misji, że państwo, które chce rozwoju, musi brać pod uwagę to, że będzie musiało żyć przez wiele lat z wysokim zadłużeniem. – My raczej mamy świadomość przeciwstawną. Nam się wydaje, że nie powinniśmy się zadłużać, bo dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi – zauważył profesor.

radiomaryja.pl

POLECAMY