Bunt w Platformie? Politycy PO i KO napisali list otwarty

Dodano   0  
  Loading

/ fot.wikipedia commons

W piątek PAP dotarła do listu otwartego parlamentarzystów PO i KO. Politycy zaznaczają w nim, że muszą przywrócić dawną pozycję polityczną Platformy Obywatelskiej. – Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów – piszą w liście.

  • Politycy PO i KO piszą również, że PiS wykorzystuje swoją władzę, aby budować prywatne finansowe fortuny.
  • Parlamentarzyści chcą przywrócić pozycję polityczną, jaką jeszcze niedawno miała Platforma Obywatelska.
  • Autorzy listu: Bez poważnej debaty nie uzyskamy siły sprawczej na scenie politycznej.
  • Zobacz także: Budka chce wspólnej listy z PSL i Hołownią. Jest riposta

W piątek PAP dotarła do listu adresowanego do parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. – Dotarliśmy do punktu krytycznego. Jako państwo i naród. Żyjemy w chaosie, napięciu, obawie o zdrowie i życie najbliższych – piszą na wstępie listu politycy PO i KO. Dodają, że kryzys spowodowany złą polityką rządu w trakcie pandemii jest wyjątkowy, jednak to nie od roku, ale od ponad 5 lat, instytucje państwa ulegają nieustannej degradacji.

Autorzy listu zwracają uwagę, że jako społeczeństwo jesteśmy bardzo podzieleni i straciliśmy do siebie zaufanie. Politycy PO i KO piszą również, że PiS wykorzystuje swoją władzę, aby budować prywatne finansowe fortuny. W dalszej części zaznaczyli, ze partia rządząca zepchnęła ich na margines.

List otwarty będzie wstrząsem w PO i KO?

Parlamentarzyści przekonują, że trzeba przywrócić powagę polskiemu życiu politycznemu. – Aby to uczynić musimy najpierw przywrócić pozycję polityczną, jaką jeszcze niedawno miała Platforma Obywatelska. Wielu z nas zastanawia się, czy mamy właściwą odpowiedź na kryzys wywołany pandemią i rządami PiS – piszą w liście. Dodają, że mimo działań demaskujących autorytarno – korupcyjną istotę obecnych rządów i nieudolność w walce z pandemią, PiS pozostaje liderem poparcia opinii publicznej.

Według nich warunkiem wykorzystania politycznych możliwości, jakie istnieją dla Platformy jest wieloaspektowa przemiana wewnętrzna. – Czas najwyższy odejść od wewnętrznych podziałów na tych, którzy kiedyś siłę Platformy budowali i tych, którzy mają ambicje budowania jej w tej chwili – wskazują politycy PO i KO. W ich ocenie, takie podziały okazują się dewastujące, co przekłada się na kolejne spadki w sondażach.

Parlamentarzyści w liście zwracają uwagę, że mechanizmy władzy w Platformie Obywatelskiej były skrojone dla innej rzeczywistości. – Dziś potrzebujemy wypracowania nowego modelu odpowiedzialności. (…) Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów – przekonują politycy PO i KO. Wskazują, iż bardzo potrzebne są pilne działania, niezależnie od niesprzyjających okoliczności. – Bez poważnej debaty nie uzyskamy siły sprawczej na scenie politycznej – uważają autorzy listu.

wydarzenia.interia.pl

POLECAMY