Protest pielęgniarek i położnych. Domagać się będą wyższych zarobków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Manifestacja pielęgniarek.

Pielęgniarki, NFZ, służba zdrowia / Fot. TT/@rdcpolskieradio

W najbliższą środę odbędzie się w stolicy Polski protest pielęgniarek i położnych domagających się od rządu Mateusza Morawieckiego podwyżki wynagrodzenia. Demonstracje odbędą się w 18 różnych miejscach w Warszawie w tym centrum miasta. Odbędą się one również z zachowaniem obowiązujących przepisów, w małych grupkach wraz z przestrzeganiem tzw. reżimu sanitarnego. Przewodnicząca Związku Pielęgniarek spotka się w poniedziałek z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim.

Przez kilka ostatnich miesięcy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych domaga się od polskiego rządu zmian w podejściu do tej grupy zawodowej. Miesiąc temu zorganizowano nawet pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia strajk przedstawicieli zawodów medycznych, aby wymusić na resorcie działania zwiększające ich wyposażenie. Teraz mają nastąpić zdecydowanie większe demonstracje niż poprzednio.

Protest pielęgniarek w cieniu epidemii

W najbliższym tygodniu do Warszawy przyjadą przedstawicielki pielęgniarek i położnych na dane województwo. Protest odbędzie się przed gmachem Sejmu oraz wzdłuż Alej Ujazdowskich. Demonstranci ustawią się w grupach, ustawiając się co kilka metrów tak, aby zachować odpowiednie odstępy wymagane przez obecne przepisy związane ze zgromadzeniami publicznymi.

Pielęgniarki domagają się wyższych zarobków. Trwają rozmowy na temat kształtu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zależy im na lepszych zachętach dla młodych osób, aby wykonywać ten zawód. Zdaniem przedstawicielek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, epidemia pokazała, że ten sektor medyczny potrzebuje stałego uzupełniania o nowy i wykwalifikowany personel.

Według badań statystycznych w Polsce średni wiek pielęgniarek wynosi 53 lata. Należy również pamiętać, że kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat co stanowić będzie w przeciągu kilku do kilkunastu lat poważny problem kadrowy.

Dzień po proteście, na czwartek 13 maja zaplanowano zebranie zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, na którym mogą zapaść decyzje o dalszych planach pielęgniarek. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielskim ma spotkać się z szefową Związku Pielęgniarek Krystyną Ptok.

rmf24.pl

POLECAMY