Paczkomaty przy parafii? InPost rozmawia z diecezjami ws. wynajmu gruntu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@BIPolska

InPost oraz Poczta Polska coraz silniej stawiają na usługi oferujące możliwość indywidualnego odbioru przesyłek ze specjalnych automatów. Paczkomaty stały się w naszym kraju bardzo popularne o czym świadczą plany biznesowe liderów tej usługi. Posiadający już w kraju kilkanaście tysięcy automatów InPost zamierza negocjować z kuriami kościelnymi ws. wynajmu gruntu pod nowe paczkomaty. Proboszczowie mieliby otrzymać stały miesięczny dochód w wysokości 500 złotych.

Od kilku lat w Polsce można zauważyć rosnący popyt na usługi e-commerce, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdzie uziemiona przez rząd gospodarka szukała ratunku w sklepach internetowych. W między innymi tym celu, w kraju powstają tysiące nowych automatów do przesyłek kurierskich, które klienci mogą odebrać indywidualnie w wygodnej dla siebie porze.

Liderem na polskim rynku jest InPost, który dysponuje siecią przeszło 11 tysięcy paczkomatów. Do walki o klienta włącza się ostatnio również Poczta Polska. Planuje ona w najbliższym czasie otworzyć 2 tysiące takich miejsc.

Paczkomaty jako biznes dla proboszczów?

Z racji ekspresowego tempa powstawania coraz większej ilości automatów powstaje problem z punktami dostępu, gdzie takowe urządzenia można postawić. W tym celu InPost oraz Poczta Polska skłaniają się ku decyzji, aby swoje gruntu wynajęli lokalni proboszczowie. Zgodnie ze słowami przedstawicielki państwowej firmy, parafialne gruntu są ciekawą lokalizacją na mapie danej miejscowości.

Rzecznik Poczty Polskiej, pragnęła również zaznaczyć, że takie punkty nie mogłyby kolidować z miejscami sakralnymi – “Lokalizacje na terenach parafii podlegają takim samym kryteriom oceny, jak inne typy lokalizacji, np. przy marketach, galeriach handlowych czy placówkach pocztowych, a jednym z nich jest możliwość nieograniczonego dostępu do automatu 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w tym dogodna możliwość podjazdu kuriera i klientów” – powiedziała w rozmowie dla “Rzeczpospolitej” Justyna Siwek.

Gigant na tym rynku, czyli InPost złożył już nawet ofertę w Kurii Archidiecezji Łódzkiej. Zdaniem przedstawicieli tej spółki Rafała Brzoski, proboszczowie mają się przyczynić do rozwoju technologicznego swoich miejscowości. Prywatne przedsiębiorstwo zdaniem dziennika miałoby oferować proboszczom stały miesięczny dochód w postaci 500 złotych, za wynajęcie gruntu pod paczkomaty, a także byłby wypłacany ekwiwalent za prąd elektryczny.

Oprócz tego spółka zaoferuje polskiemu Kościołowi inne udogodnienia, które mają przekonywać proboszczów do wynajmowania terenów pod paczkomaty – “W ramach rozszerzenia współpracy przygotujemy preferencyjną propozycję dostarczania i nadawania innych przesyłek oraz dokumentów w ramach działań Kościoła katolickiego w Polsce” – czytamy. Ponadto proboszczowie mogą wykorzystywać automaty do przekazywania parafialnych materiałów swoim wiernym.

rp.pl/radiozet.pl

POLECAMY