We Francji upamiętniono ofiarę islamisty. Głos zabrał premier [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stéphanie Monfermé

/ Fot. Twitter

Władze Francji uhonorowały policjantkę zamordowaną przez islamskiego radykała. Ofiara islamisty to 49-letnia Stéphanie Monfermé zabita w zeszłym tygodniu przez dżihadystę w Rambouillet.

W uroczystości honorującej kobietę wziął udział premier Jean Castex, parlamentarzyści, przewodniczący Senatu, lokalne władze, policjanci. Wydarzenie odbyło się we Francji, w rejonie Île-de-France niedaleko komisariatu gdzie doszło do morderstwa z rąk islamisty.

Słowa premiera

Poza zabraniem głosu przez rodzinę i współpracowników kobiety, przemówienie wygłosił premier Francji. – W oczach zabójcy Stéphanie była symbolem francuskiej policji, czyli władzy państwa. Została zabita, ponieważ służyła Francji – mówił Jean Castex. Dodał także, że islamista dokonał obrazy wierzących, gdyż odwołał się do Boga w akcie zbrodni. Premier uznał, że dżihadysta pomylił wiarę z fanatyzmem.

Castex potępił także terroryzm wywodzący się z Islamu. – Islamski terroryzm nie jest niczym innym jak tylko krwiożerczym fanatyzmem. Fanatyzm ten wypowiedział nam wojnę, ale jest to wojna tchórzy. Tylko tchórz może zaatakować kobietę, która zgodnie z jej funkcją nie miała przy sobie broni – dodał.

Nieżyjąca policjantka sprawowała stanowisko administracyjne. Szef rządu, pośmiertnie nadał kobiecie krzyż Legii Honorowej. Następnie zmarłej poświęcono minutę ciszy.

Uroczystości pogrzebowe Monfermé odbyły się w czwartek. W pogrzebie ofiary brał udział prezydent Francji Emmanuel Macron.

tvp.info

POLECAMY