Oświata Litwy: Język ojczysty nieobowiązkowy dla mniejszości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Litwy

/ Fot. Pixabay

Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie “Macierz Szkolna” sprzeciwia się transformacjom oświatowym. Pedagodzy zmagają się z zakazami dotyczącymi obowiązkowej nauki języka polskiego. Stowarzyszenie napisało list do władz Litwy.

  • Oświata Litwy chce wycofać język ojczysty jako obowiązkowy przedmiot ze szkół mniejszościowych.
  • Zarządzenie ma objąć klasę 11 i 12.
  • Polskie stowarzyszenia naukowe nie zgadzają się na proponowane zmiany.
  • Zobacz także: Ukraina: Neonaziści maszerowali ku czi SS Galizien [WIDEO]

Głos sprzeciwu

Pismo wysłane do prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, premier Ingdirdy Szimonyte a także ministerstw: oświaty nauki i sportu brzmiało następująco: “Kategorycznie nie zgadzamy się z przewidzianymi w projekcie zmianami w szkolnictwie średnim i oczekujemy, że przygotowywany projekt uwzględni potrzeby mniejszości narodowych, w tym Polaków na Litwie”.

Litewski resort oświaty przyjął do konsultacji projekt dotyczący wykreślenia języka ojczystego z listy przedmiotów obowiązkowych. Zarządzenie dotyczy ostatnich klas – 11 i 12 szkół mniejszości narodowych. Jednocześnie, język ojczysty byłby dozwolony do wyboru wśród języków obcych.

Józef Kwiatkowski, prezes Macierzy Szkolnej przedstawił na co jest źródłem konfliktu. – Problem polega na tym, że w naszych polskich szkołach w odróżnieniu od języków obcych, język polski na maturze nie jest egzaminem obowiązkowym. Dlatego uczniowie, dokonując wyboru oczywiście wybiorą przedmiot, z którego będą zdawali egzamin – powiedział. Dodał także, że “pomniejszanie rangi języka polskiego, spychanie go na margines spowoduje, że szkoły mniejszości narodowych mogą stracić rację bytu”.

Stowarzyszenie w liście zauważa, że transformacja nie jest zgodna z traktatem polsko-litewskim o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Dokument został podpisany w 1994 roku. Strony zadeklarowały dwustronną możliwość kształcenia mniejszości, polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Do 3 maja będą trwały konsultacje. Poza Macierzą Szkolną, trzy inne stowarzyszenia polskie skierowały listy do resortu oświaty na Litwie. Podobnie jak pierwsza organizacja, w pismach wyraziły oburzenie na decyzje podejmowane odgórnie.  

tvp.info

POLECAMY