PE przyjął umowę handlową z Wielką Brytanią. Saga z Brexitem na finiszu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Unia Europejska

/ Fot. Wikipedia

Od kilku miesięcy trwał intensywne prace nad umową handlową pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Dzisiaj PE przyjął dokument większością głosów, co stanowi ostatnie chwile przed ratyfikacją umowy. Przedstawiciele obu stron wyrażają nadzieję na lepszą przyszłość i kontynuację współpracy gospodarczej.

Po czterech latach od brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia i rozpoczęciu negocjacji handlowych zawarto finalne porozumienie, które ureguluje kwestie gospodarcze pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytanią. W przypadku, gdyby decydenci po obu stronach nie doszli do porozumienia, handel byłby regulowany przepisami Światowej Organizacji Handlu co oznaczałoby wprowadzenie ceł i kontyngentów.

PE zatwierdził osiągnięte porozumienie

Parlament Europejski jako ciało, które musiało wydać ostateczną opinią dotyczącej umowy z Wielką Brytanią wyraził dzisiaj wolę na kontynuację dobrych relacji gospodarczych. Za przyjęciem dokumentu głosowało 660 europosłów, przeciwnych było 5 natomiast 32 wstrzymało się od głosu.

Swojego zadowolenia nie ukrywał Przewodniczący Rady Europejskiej – “Cieszę się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim nad umową o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Stanowi to duży krok naprzód w stosunkach UE-Wielka Brytania i otwiera nową erę” – napisał na Twitterze Charles Michel. Podobnego zdania była również Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która podkreśliła, że to porozumienie stanowi dobrą podstawę do silnej i bliskiej współpracy z Brytyjczykami.

Z kolei Premier Wielkiej Brytanii wyraził nadzieję na budowanie nowych i lepszych relacji z UE – “Ten tydzień jest ostatnim krokiem w długiej podróży, zapewniającym stabilność naszych nowych relacji z UE pomiędzy ważnymi partnerami handlowymi, bliskimi sojusznikami i równymi sobie suwerennymi podmiotami. Teraz nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość i budować bardziej globalną Brytanię” – powiedział Boris Johnson.

Rada Partnerstwa, która zajmowała się negocjacją warunków współpracy brytyjsko-unijnej jest zadowolona z wyniku swoich prac – “Dzisiejsze głosowanie daje nam pewność i pozwala skupić się na przyszłości. Zarówno przed nami, jaki i przed UE będzie wiele do wypracowania w ramach nowej Rady Partnerstwa i jesteśmy zdecydowani pracować nad znalezieniem rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron. Zawsze będziemy dążyć do działania w tym pozytywnym duchu, ale będziemy też zawsze bronić naszych interesów, gdy będzie to konieczne – jako suwerenny kraj w pełni kontrolujący swoje przeznaczenie” – podkreślił wiceprzewodniczący rady David Frost.

Proces odchodzenia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty

Negocjatorzy UE i Zjednoczonego Królestwa uzgodnili 24 grudnia 2020 r. umowę o handlu i współpracy, ustanawiającą zasady regulujące stosunki dwustronne. Umowa jest stosowana tymczasowo (od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2021 r.) w celu ograniczenia komplikacji wynikających z brexitu. Aby weszła w życie, konieczna była zgoda Parlamentu Europejskiego.

Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia 2020 roku. Okres przejściowy, podczas którego pozostawała częścią jednolitego rynku i unii celnej, pozwolił na przeprowadzenie negocjacji w sprawie jej przyszłych stosunków z Unią. Po intensywnych negocjacjach, porozumienie w tej sprawie osiągnięto pod koniec grudnia 2020 roku.

rmf24.pl

POLECAMY