Obostrzenia będą zdejmowane? Niedzielski: “Powrócą kina, teatry”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

/ Fot. MZ/ Twitter

Minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawił Polakom nowe obostrzenia oraz plan ewentualnego znoszenia restrykcji po majówce.

  • Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczyli dziś na konferencji prasowej
  • Politycy zapowiedzieli, iż w maju Polaków czeka stopniowe luzowanie restrykcji
  • Obostrzenia będą zdejmowane stopniowo – od 15 maja ma zostać zniesiony obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu
  • Przeczytaj również: PILNE! Media Narodowe zablokowane na Facebooku! Niewygodne badania o koronawirusie

O godzinie 10:15 zaczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Obaj politycy poruszyli na niej temat obostrzeń, jakie będą obowiązywały w Polsce w maju. “Od tego, jaka będzie dynamika w kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań” – zapewnił premier Morawiecki. “Ostatnie dni pokazały, że idziemy w kierunku lepszym, że ta trzecia fala się przełamała” – stwierdził.

Premier poinformował, iż w najbliższym czasie rząd zamierza znieść niektóre obostrzenia. “Już od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych. Od 4 maja powrócą galerie handlowe. 8 maja wznowić działalność będą mogły hotele. Tydzień później powrócą restauracje, na razie w ogródkach. 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do nauki w trybie stacjonarnym, usługi gastronomiczne będą mogły świadczyć usługi w trybie sanitarnym w obiektach zamkniętych. Również 29 maja nastąpi otwarcie siłowni i klubów fitness” – mówił Morawiecki. MZ Niedzielski dodał, że od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu. Dotychczas brak maski na zewnątrz karany był mandatem.

Od 4 maja wprowadzony zostanie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w świątyniach. Od 29 maja z kolei “powrócą także kina i teatry z obłożeniem do 50 proc. w reżimie sanitarnym” – poinformował Niedzielski. Jak zauważyli rządzący, obostrzenia zostaną zdjęte w całym kraju. “Zdecydowaliśmy się na luzowanie restrykcji w skali ogólnopolskiej, a nie regionalnej, bo w ostatnim czasie zmniejszyła się różnica w skali średniej zachorowań na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych regionach” – wyjaśnił Niedzielski.

Dziennik.pl

POLECAMY