Szwedzki kościół oszalał! Greta Thunberg świętą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Facebook

Greta Thunberg trafiła na ikonę. Podczas wystawy w Masthuggskyrkan w Göteborgu nastoletnią aktywistkę przedstawiono jako świętą.

  • Podczas wystawy w w Göteborgu wystawiono szereg prac o charakterze religijnym.
  • Wśród “dzieł” znalazły się obrazy przedstawiające Jezusa z tęczową flagą, oraz Gretę Thunberg jako świętą.
  • Proboszcz kościoła, w którym zorganizowano wystawę, nie widział w ikonach niczego niewłaściwego.
  • Przeczytaj również: Polacy mają pracować do śmierci? „Emerytura to nie obowiązek”

Podziwiających szwedzką wystawę w Masthuggskyrkan w Göteborgu czekało nie lada zaskoczenie. Prezentowano na niej ikony autorstwa Matsa Hermanssona, przedstawiające m.in. Jezusa Chrystusa. Ikony prezentowały zbawiciela z ogoloną głową czy w więziennym stroju. Na jednym z obrazów, Zbawiciel miał tęczową flagę. Pomiędzy ikonami przedstawiającymi Chrystusa znalazła się również… Greta Thunberg, którą przedstawiono, jako świętą.

Autor obrazów, Hermansson przyznaje, iż nie ma nic przeciwko prowokowaniu odbiorcy swymi dziełami. “Myślę, że to dobrze, że są sprowokowani” – stwierdził w wywiadzie artysta. Bez wątpienia prowokującym było umieszczenie na ikonie nastoletniej wagarowiczki. “Aktywistka klimatyczna”, Greta Thunberg, została podniesiona przez artystę do rangi świętej. Co ciekawe, przedstawiciele kościoła, w którym wystawiono prace, nie mieli nic przeciwko żadnej z prac. Nikt nie miał najmniejszego problemu ze “świętą” Gretą.

Zdaniem proboszcza kościoła, żadne obrazy nie spotkały się z “negatywną reakcją”. Nawet fakt, iż artysta uznał Gretę za “małą świętą” nie wzbudził wątpliwości ani w duchownych, ani w wiernych. “Chciałem uhonorować naszą klimatyczną bohaterkę, Gretę. To także sposób, aby jako artysta, teolog, ksiądz, przyczynić się do publicznej rozmowy, uczynić Gretę ikoną i niejako nadać jej status świętej” – powiedział o swoim dziele Hermannson. “Greta Thunberg pokazuje, że tworzenie jest ważne, że wartości, które są nieodłączne nam od samego stworzenia, muszą być chronione. A to znaczy, że Bóg żyje” – tłumaczył szwedzki artysta.

Samnytt.se

POLECAMY