Polacy mają pracować do śmierci? “Emerytura to nie obowiązek”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W ostatnich latach można zauważyć trend odkładania przejścia na emeryturę pomimo osiągniętego wieku. Polacy coraz częściej decydują się pracować kilka lat dłużej, aby wyrobić sobie większe świadczenia. Rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, Beata Kopczyńska zachęca rodaków do odkładania swoich decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej.

Po raz kolejny ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych padają zachęty wobec starszych i jeszcze aktywnych zawodowo osób, aby tę przechodziły na emeryturę jak najpóźniej. Należy przypomnieć nie tak dawną konferencję z udziałem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Marleny Maląg oraz Prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, które powołując się na najnowsze dane wykazali spadek składanych wniosków z przejściem na emeryturę.

Kluczową rolę mają tutaj odgrywać specjalni doradcy ze strony urzędu ubezpieczeń społecznych – zostali powołani w 2017 roku, którzy zachęcają swoich klientów do przełożenia swojej decyzji na następne lata – “Tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty, np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na wysokość emerytury” – zauważyła prof. Gertruda Uścińska.

Polacy niewolnikami ZUS?

Jeden z portali ekonomicznych “FilaryBiznesu” relacjonując rozmowę z określają emeryturę jako uprawnienie, nie jak zasłużony po wielu latach ciężkiej pracy obowiązek wypłacania jej przez polskie państwo. Na poparcie swojej tezy podkreślono warunek złożenia odpowiedniego wniosku do ZUSu, aby osoby pracujące mogły przejść na zasłużony wypoczynek.

“Na wstępie warto przypomnieć, że emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Świadczenie przyznawane jest na wniosek. Oznacza to, że osoby chcące pozostać aktywne zawodowo mogą odłożyć moment przejścia na emeryturę. W tym miejscu warto zastanowić się, czy warto wydłużać swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego? Mówiąc wprost – czy nam się to opłaca?” – argumentuje portal.

Według udostępnionych przez polski urząd informacji Polacy z roku na rok coraz częściej decydują się odkładać swoją decyzję o odejściu na emeryturę. W 2017 r. 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, z kolei 7,7 proc. w ciągu roku, natomiast 4 proc. odczekało co najmniej rok od nabycia uprawnień. 

Jednakże już w 2020 r. można zauważyć, że liczba osób chętnych przechodzić na emeryturę od razu po osiągnięciu odpowiedniego wieku. 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, a 24,7 proc. w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, natomiast 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Emerytura zależy od kwoty opłaconych składek emerytalnych i wieku, w którym wnioskujemy o świadczenie. Odczekanie nawet jednego roku, kontynuując pracę, pozwala otrzymać świadczenie wyższe nawet o 10-15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń” – tłumaczy rzecznik prasowa ZUS na region śląski, Beata Kopczyńska.

filarybiznesu.pl/zus.pl

POLECAMY