Wkrótce ma ruszyć ruszy nowy program rehabilitacji pocovidowej. Jest on dla osób, które nie chcą leczyć się w sanatorium albo w szpitalu. W poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia opublikuje zarządzenie w tej sprawie, jak poinformował reporter RMF FM.
- Wszystko zależy od tego, jak szybko do oddziałów NFZ zgłoszą się przychodnie i punkty rehablitacyjne
- Tylko w Małopolsce, po wydaniu poprzedniego zarządzenia dotyczącego rehabilitacji stacjonarnej, w ciągu kilku dni zgłosiło się 27 placówek
- Od 1 maja w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu ruszy rehabilitacja pocovidowa
- Zobacz także: UE na wojnie z AstraZeneką. Bruksela pozywa koncern za nieterminowość
Pierwsze zabiegi w ramach rehabilitacji pocovidowej mają ruszyć w ciągu 1, góra 2 tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko do oddziałów NFZ zgłoszą się przychodnie i punkty rehablitacyjne, które będą zainteresowane prowadzeniem terapii na warunkach, które zaoferuje im Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak dowiedział się reporter RMF FM, w rozporządzeniu znajdzie się lista konkretnych zabiegów. Będzie z nich mógł skorzystać pacjent po Covid-19, który nie chce leczyć się w sanatorium lub uzdrowisku. Tylko w Małopolsce, po wydaniu poprzedniego zarządzenia dotyczącego rehabilitacji stacjonarnej, w ciągu kilku dni zgłosiło się 27 placówek. Są to szpitale, szpitale rehabilitacyjne i uzdrowiska w Rabce-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Szczawnicy czy Wysowej.
– Coraz więcej badań i doświadczeń pracowników służby zdrowia walczących z pandemią sygnalizuje, że samo przebycie COVID-19 nie kończy historii pacjenta z tą chorobą – pisze na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dodaje, że pandemia przyniosła wiele dolegliwości na tle psychicznym.
– Odpowiedzialni politycy i odpowiedzialni rządzący muszą reagować na wyzwania, które się pojawiają. Dlatego w dobie pandemii, ale także w świecie popandemicznym, temat zdrowia psychicznego jest niezwykle ważny – zapewnia Morawiecki. Już od 1 maja w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu ruszy rehabilitacja pocovidowa. Ma ona skupiać się na dolegliwościach psychologicznych, psychiatrycznych i neurologicznych po przebyciu koronawirusa.