Nowy budżet UE, z którego Polska ma otrzymać 770 mld zł. Zastrzeżenia zgłosiła Solidarna Polska

Dodano   0
  Loading

Rząd rusza z kampanią poświęconą nowemu budżetowi Unii Europejskiej, z którego Polska ma otrzymać 770 miliardów złotych. Pieniądze mają pomóc wzmocnić polską gospodarkę i umożliwić szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Poważne zastrzeżenia do Funduszu zgłosiła Solidarna Polska i możliwe, że nie poprze ustawy.

  • Inwestycje to m.in. rozwój, infrastruktura, środowisko, edukacja, zdrowie i tworzenie nowych miejsc pracy
  • Buda: Kampania ma uświadomić, że są sprawy, które nie powinny być przedmiotem sporu politycznego
  • Poważne zastrzeżenia do Funduszu zgłosiła Solidarna Polska i nie wyklucza, że nie poprze ustawy w tej sprawie
  • Zobacz także: Polacy mają pracować do śmierci? „Emerytura to nie obowiązek”

Promocję nowe budżetu prowadzą już w sieci mniejsze ośrodki regionalne, które czekają na pomoc z unijnej kasy. Unijne środki mają być zainwestowane m.in. w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie i tworzenie nowych miejsc pracy.

Akcja – jak wskazują politycy – ma zbudować nawet rodzaj politycznej presji dla akceptacji przez Sejm największego w historii pakietu wsparcia systemowego.

„Sprawy, które nie powinny być przedmiotem sporu politycznego”

Zapytany o kampanię, Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podkreślił, że chodzi o zbudowanie wokół tej kwestii zgodnej większości. Jako przykład podał Holandię czy Chorwację, gdzie mimo sporów politycznych podczas głosowania w krajowych parlamentach fundusz uzyskał poparcie.

– Chcemy pokazać to jako sprawę, która nie powinna podlegać żadnym różnicom politycznym czy grze politycznej. To jest nasz wspólny interes w wydatkowaniu środków, które rozkładają się nie na jedną czy dwie kadencje, bo całe środki europejskie to dziesięć lat, a Fundusz Odbudowy to sześć, więc to znacząco wykracza poza obecną, a nawet kolejną kadencję – powiedział wiceminister.

Buda zaznaczył, że rozpoczynamy proces, który będzie długo kontynuowany. – Nie jest jeszcze przesądzone przez kogo, dlatego wszystkim na pewno zależy na tym, żeby to było dobrze przygotowane, zatwierdzone i abyśmy poruszali się z wydatkowaniem środków. Kampania ma uświadomić, że są sprawy, które nie powinny być przedmiotem sporu politycznego – zwracał uwagę Waldemar Buda. Według wiceministra jest szansa, że ustawą w sprawie Funduszu Odbudowy zajmie się we wtorek rząd. Natomiast jej ratyfikacja przez parlament odbędzie się w maju.

Poważne zastrzeżenia do Funduszu zgłosiła Solidarna Polska i nie wyklucza, że nie poprze ustawy w tej sprawie. Trwają też rozmowy liderów Zjednoczonej Prawicy na ten temat. Aby Fundusz został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję liderów UE o zwiększeniu zasobów własnych Unii.

radiomaryja.pl

POLECAMY