REKLAMA

Niedzielski zapowiada: Od 4 maja wycofane będą ograniczenia zabiegów planowych

REKLAMA

Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej w Nałęczowie zapowiedział, że od 4 maja wycofane będą ograniczenia zabiegów planowych. Priorytetem jest odbudowa zdrowia Polaków.

  • 8 marca tego roku NFZ zleciło ograniczenie lub zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo
  • Niedzielski: Mamy nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej. Ona ma być powszechnie dostępna
  • Minister powiedział, że przygotowywany jest szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj
  • Zobacz także: Lewica chce współpracy z rządem. Przedstawiono sześć propozycji

Minister zapowiedział, że kolejny tydzień będzie ważny, ponieważ od 4 maja wycofane będą ograniczenia zabiegów planowych. – Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach – powiedział Niedzielski. Podkreślał, że najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące jest powrót do normalnego leczenia.

8 marca tego roku NFZ zleciło ograniczenie lub zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Jak wyjaśniło NFZ, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Szef resortu zdrowia mówił też, że „spotkanie w Nałęczowie inicjuje projekt ważny dla zdrowia wszystkich Polaków, którzy przechorowali Covid-19 – rehabilitację postcovidową”. – To, że spotykamy się w Nałęczowie, nie jest przypadkiem. Mamy nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej. Ona ma być powszechnie dostępna. Będzie ona możliwa do świadczenia w uzdrowiskach, ale także w warunkach ambulatoryjnych i domowych – zapowiedział Niedzielski.

Pandemia spowodowała zaniedbanie zdrowia Polaków

– Mamy trzecią falę. Ale apogeum mamy za sobą. Z mojego punktu widzenia oznacza to konieczność jak najszybszego zajęcia się priorytetami. Nim jest odbudowa zdrowia Polaków. To nie jest tylko kwestia wychodzenia z covidu, to problem znacznie szerszy. Pandemia spowodowała zaniedbanie zdrowia publicznego. Dostępność do opieki zdrowotnej była ograniczona – tłumaczył polityk.

Minister powiedział, że przygotowywany jest szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Zaprezentowany będzie prawdopodobnie w środę. – Możemy spodziewać się, że wróci prawdopodobnie bardzo wiele sektorów i usług, za którymi tak się stęskniliśmy – zakończył Niedzielski.

rmf24.pl, wiadomosci.onet.pl

REKLAMA

Komentarze