Lewica chce współpracy z rządem. Przedstawiono sześć propozycji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Robert Biedroń

Politycy lewicy podczas konferencji prasowej. / fot. TT/@ZandbergRAZEM

Z nieoczekiwaną propozycją do rządu wyszła dzisiaj Lewica przedstawiają sześć punktów Krajowego Planu Odbudowy. W przedstawionych propozycjach można znaleźć takie punkty jak przekazanie 30% środków dla samorządów, przeznaczenie 400 milionów euro na odbudowę gospodarki. Liderzy pragną również podjąć się jak najszybciej możliwe rozmów z Radą Ministrów oraz chcą zorganizować debate odnośnie do środków unijnych z Planu Odbudowy.

  • Liderzy Lewicy zaproponowali PiSowi współpracę przy tworzeniu Krajowego Planu Odbudowy
  • Postulują oni zwiększenie środków przeznaczonych na działalność samorządów oraz małych szpitali miejskich
  • Zaledwie 400 mln euro miałoby zostać przeznaczone upadającym z ograniczeń przedsiębiorstwom
  • Zobacz także: Lewica skręca w prawo? Przyznają, że są dwie płcie. Chcą parytetu 50%

Dzisiaj trzech liderów Lewicy, czyli Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili kilka postulatów i oczekiwań wobec wdrażania środków unijnych przeznaczonych z Planu Odbudowy – “Chcielibyśmy dzisiaj jako liderzy Lewicy przedstawić sześć spraw dla nas najważniejszych i zwrócić się do strony rządowej z propozycją spotkania w Sejmie, ostatecznego przedyskutowania tych spraw i podejmowania stosownych decyzji” – powiedział lider SLD, ugrupowania przekształcającego się w Nową Lewicę.

Lewica chce większych funduszy dla samorządów

Komisja Europejska wymaga od krajów członkowskich, aby do końca kwietnia przedstawiły swoje Krajowe Plany Odbudowy, dzięki którym będą mogły się starać o pomoc z Brukseli, a także od pożyczkodawców. Lewica postuluje, aby rząd przeznaczył co najmniej 30 proc. środków dla samorządów, 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka i transport, a także, aby wybudowano 75 tys. tanich mieszkań na wynajem.

Zaproponowano również utworzenie specjalnego Komitetu Monitorującego nadzorującego przedsiębiorców oraz innych obywateli korzystających ze środków Funduszu Odbudowy. Liderzy Lewicy zaproponowali także wspólne opracowanie szczegółowego planu wydatków pochodzącej z części

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.pożyczkowej.

gazetaprawna.pl

POLECAMY