Bon Turystyczny z terminem ważności. Polacy planują letni wypoczynek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. T/@POT_GOV_Pl

Zgodnie z deklaracjami członków polskiego rządu tzw. Bon Turystyczny, przyznany w ubiegłym roku posiada swój termin ważności. Polacy muszą go wykorzystać w ciągu najbliższego roku, gdyż termin ważności mija 1 marca 2022 roku. Rząd w najbliższym czasie ma rozpocząć akcję promocyjną, która przyspieszy wykorzystanie wakacyjnego zasiłku, przyznanego z powodu epidemii koronawirusa. Stanie się to wówczas, gdy wskaźniki zakażeń wyraźnie spadną i będą się utrzymywały na niskim poziomie przez dłuższy czas.

  • W ciągu najbliższych wakacji rząd przewiduje w kraju wzmożoną aktywność turystyczną
  • Z Bonu Turystycznego można skorzystać tylko do 1 marca 2022 roku
  • Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii nie przewiduje wydłużenia terminu ważności do rządowego programu socjalnego
  • Polacy bez czekania na decyzję polskiego rządu, masowo planują swoje wakacje
  • Zobacz także: Tłum Żydów tańczył na warszawskim lotnisku. Policja nie interweniowała [WIDEO]

W ubiegłym roku polski rząd Mateusza Morawieckiego przyjął nowy program socjalny, który ma pomóc polskim rodzinom spędzić czas wolny. W opinii autorów Bon Turystyczny ma ożywić polską gospodarkę turystyczną, która została drastycznie zamrożono wraz z nadejściem epidemii koronawirusa. Rząd przeznaczył w ten sposób 3,5 miliarda złotych, które mają zostać wykorzystane przez Polaków. Zgodnie ze statystykami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do tej pory wydano zaledwie 10 procent budżetu na usługi turystyczne.

Choć z bonu turystycznego można skorzystać do 1 marca 2022 roku, to polskie władze umożliwiają opłacenie wyjazdów na wczasy do końca 2022 roku. Jak informuje również portal “money.pl” rząd nie zamierza wydłużać terminu przydatności dla swojego programu socjalnego. Warto również podkreślić, że przyczyną tak małego wykorzystania przeznaczonego na wakacje budżetu, są pozamykane od grudnia 2020 roku hotele i inne miejsca noclegowe.

Bon Turystyczny nadzieją dla przedsiębiorców?

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii w rozmowie dla “money.pl” ujawnił najbliższe plany polskiego rządu w sprawie okresu wakacyjnego. To w trakcie tej przerwy ma zostać w pełni wykorzystana oferta bonu turystycznego – “Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce” – podkreślił Andrzej Gut-Mostowy.

Termin ważności nie zostanie wydłużony, lecz Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii zastrzegł, że polski rząd będzie bacznie obserwować sytuację i jeżeli fundusze nie zostaną w pełni wykorzystane zostaną podjęte odpowiednie kroki oraz konsultacje z branżą turystyczną – “Na ten moment nie ma decyzji, by termin funkcjonowania bonu turystycznego wydłużyć ponad marzec 2022 roku. Jeżeli po wakacjach, czyli we wrześniu i październiku, okaże się, że wciąż spora grupa środków nie została wydana, to rozpoczniemy konsultacje i analizy, czy terminy nie powinny być zmieniane. Na dziś takiej decyzji jednak nie ma” – zapowiedział.

Szansą na wykorzystanie świadczenia podczas zbliżających się wakacji są przeprowadzone na początku roku zmiany w programie. Podczas ubiegłorocznych wakacji świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem. Od stycznia bony mogą już służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Polacy nie czekają na rządowe pozwolenie

Z urzędu ubezpieczeń spółecznych płyną pozytywne informacje. Polacy nie czekając na pozwolenie od rządu Mateusza Morawieckiego, masowo planują swoje letnie wczasy. Według statystyk ZUS 900 milionów złotych zostało już rozdysponowane. Natomiast do 22 kwietnia wygenerowano 1,4 miliona bonów na kwotę 1,22 miliarda złotych. Do tej pory wydano zaledwie 311 milionów, a pozostało w budżecie blisko miliard złotych.

W mediach społecznościowych można zauważyć spory ruch na grupach, gdzie Polacy dyskutują na temat najbliższych wakacji oraz wymieniają się ofertami. Przedsiębiorcy w ostatnim czasie bardzo aktywnie promują swoje miejsca hotelowe i noclegowe, wyraźnie planując wzmożoną aktywność w górach, nad morzem czy nad polskimi jeziorami.

money.pl

POLECAMY