REKLAMA

Niedzielski ogłasza luzowanie obostrzeń. Dzieci wrócą do szkół [WIDEO]

REKLAMA

Minister Zdrowia po blisko dwóch godzinach opóźnienia ze względu na posiedzenie rządu pojawił się na konferencji prasowej. Adam Niedzielski zapowiedział luzowanie obostrzeń w jedenastu województwach, gdzie do funkcjonowania zostanie przywrócona branża fryzjerska. Do szkół wrócą również dzieci z klas 1-3, które będą nauczane w trybie hybrydowym.

  • Rząd otwiera w jedenastu województwach salony fryzjerskie oraz puści do szkół dzieci z klas 1-3
  • Pozostałe województwa tj. śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie i mazowieckie muszą poczekać kolejny tydzień
  • Na następnym posiedzeniu zapadnie decyzja ws. noszenia maseczek na świeżym powietrzu
  • Minister Zdrowia nie wyklucza pojawienia się czwartej fali koronawirusa
  • Zobacz także: Szczepienia w zakładach pracy warunkiem do otwarcia gospodarki

Po dzisiejszym posiedzeniu rządu, które trwało od godziny 11, Minister Zdrowia Adam Niedzielski pojawił się na długo zapowiadanej konferencji prasowej, podczas której ogłoszono obywatelom decyzje w sprawie dalszych obostrzeń.

Na wstępie Minister Adam Niedzielski poinformował, że skala zakażeń na koronawirusa, od kilku dni wyraźnie spada co oznacza koniec apogeum zachorowań – „Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony, w których jest zróżnicowana sytuacja. Widzimy wyraźny spadek zakażeń we wszystkich regionach, jednak w niektórych nadal sytuacja jest trudna. Przede wszystkim należy do nich woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie” – ocenił.

Niedzielski ostrzega przed czwartą falą

Luzowanie w jedenastu województwach obostrzeń nastąpi od 26 kwietnia. Otwarte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne, a także dzieci z klas 1-3 zostaną przywrócone do zajęć w trybie hybrydowym – „W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała” – przekazał szef resortu zdrowia. Niestety woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostaną zachowane.

Polski rząd zamierza przez najbliższy tydzień przyjrzeć się sytuacji, aby dokonać dalsze luzowanie obostrzeń lub w razie zwyżki zachorowań przywróć je ponownie. Podczas przyszłego posiedzenia rządu, zostanie podjęty temat zdjęcia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu – „Bierzemy pod uwagę nowe wyniki badań i z łatwością egzekucji prawa. Głównym kryterium będzie jednak częstotliwość zakażeń” – poinformował Niedzielski.

Nowe mutacje koronawirusa są sygnałem dla polskiego rządu, który w ten sposób zachowuje czujność i bierze pod rozwagę ryzyko czwartej fali zakażeń w okolicach jesieni. Na następnym posiedzeniu rady ministrów zapadnie również decyzja wobec zniesienia obostrzeń w obrębie uprawiania amatorskiego sportu. Ostateczne decyzje w tej kwestii mają jednak zapaść po weekendzie majowym

„Zgadzamy się co do sekwencji działań. Przywracanie sportu będzie jednym z priorytetów. Po weekendzie majowym otworzymy prawdopodobnie instytucje kultury. To będą jedne z pierwszych ruchów, które będziemy wykonywać” – powiedział minister.

Pod koniec konferencji prasowej po raz kolejny odniósł się do tematu noszenia maseczek na świeżym powietrzu, gdzie na ten moment jego zdaniem kategorycznie nie powinno się znosić tego obowiązku – „Podejmujemy decyzje z dużą dozą ostrożności. Problem maseczek, to nie tylko kwestia ochrony przed transmisją. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale też poruszania się po mieście, gdzie jest duży tłok. Będziemy czekali, aż liczba nowych zakażeń będzie na tyle niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Dziś zniesienie maseczek na świeżym powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym” – podkreślił.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze