Szczepienia w zakładach pracy warunkiem do otwarcia gospodarki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin / fot. TT/@mrpit_gov_pl

Jak zapowiedział Minister Pracy, Rozwoju i Technologii Jarosław Gowin, w najbliższych miesiącach rozpoczną się szczepienia w zakładach pracy. Pracodawcy będą zobowiązani do pokrycia kosztów organizacyjnych akcji szczepień, lecz sam preparat będzie przekazy z rąk NFZ. Pracownicy otrzymają specjalny dokument do wypełnienia, w którym zobowiązują się do wzięcia udziału w szczepieniu. Rodziny pracujących osób, również zostaną objęte tym programem.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii zapowiedziano przeprowadzenie akcji szczepień w zakładach pracy. Jest to podyktowane, jak powiedział wicepremier Jarosław Gowin otrzymaniem przez Polskę odpowiedniej ilości preparatów wytwarzających przeciwciała zwalczających koronawirusa.

Szczepienia warunkiem do otwarcia gospodarki

Prezes Porozumienia pochwalił działania polskiego rządu za współpracę z jednostkami samorządowymi w przeprowadzaniu akcji szczepień na osobach starszych. Teraz jak zapowiedział przychodzi czas na pracowników – “Zwracamy się z propozycją współpracy do środowiska przedsiębiorców” – dodał również, że to pozwoli uratować polską gospodarkę – “Szczepienia to warunek, aby polska gospodarka jak najszybciej mogła wrócić do normalnej działalności i pracować już bez silnych rygorów sanitarnych” – przyznał wicepremier.

Prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, Jacek Levernes w trakcie konferencji prasowej powiedział – “Zgodziliśmy się, co do tego, jak przeprowadzić tę operację w sposób efektywny i aby te szczepionki dotarły do jak największej liczby osób”.

Minister Jarosław Gowin, zapowiedział także, powstanie specjalnego dokumentu, który będą musieli wypełnić chętni do zaszczepienia pracownicy – “Będzie dostępny wzór dokumentu, jaki pracownik będzie musiał podpisać ze swoim pracodawcą przed poddaniem się szczepieniu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu te szczegóły będą znane” – podkreślił także że do akcji szczepień samodzielnie nie będą mogły przystępować firmy posiadające mniej niż 500 pracowników. Szczepionki zakupione za fundusze polskiego podatnika zostaną również udostępnione cudzoziemcom pracujących w naszym kraju.

“Na początku maja rozpoczniemy pilotaż w udziałem 8 firm – 4 spółek skarbu państwa i 4 firm prywatnych. Trwa ustalanie, które przedsiębiorstwa wezmą udział w tym pilotażu . Najdalej w około 10 maja ruszymy już masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkim firm, które będą mogły w tym uczestniczyć” – powiedział Jarosław Gowin.

Wykluczenie małych przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy będą zmuszeni do wzięcia na siebie kosztów przeprowadzenia procesu szczepień w swoich zakładach pracy. Zostaną oni jednak wyłączeni z finansowania samych preparatów przeciwko koronawirusowi, które zostaną przekazane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepienia pracowników jak podkreślił wicepremier Gowin, nie będą wymagały odpowiedniej ustawy, lecz wystarczy do tego zwykłe rozporządzenie Premiera Mateusza Morawieckiego.

“Firmy będą musiały wziąć na siebie koszty organizacyjne, to jest jasne, ale koszty szczepionek oczywiście będą pokrywane ze środków publicznych. Akcja będzie obejmowała wszystkich pracowników, niezależnie od ich formy zatrudnienia, ale także ich rodzin” – dodał także, że mniejsze przedsiębiorstwa będą mogły przystąpić do akcji poprzez nawiązanie pomiędzy sobą współpracy.

radiozet.pl

POLECAMY