Turcja zakazuje kryptowalut. “Mogą powodować nieodwracalne szkody”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@HoangThiDanPhu2

Turcja postanowiła zakazać użytkowania kryptowalut. Zdaniem tureckiego banku centralnego, używanie ich może prowadzić do “nieodwracalnych szkód”.

  • Turcja zakazuje używania kryptowalut już od 30 kwietnia
  • Kryptowaluty, szczególnie Bitcoin, stały się wyjątkowo popularne w ostatnich miesiącach, gdyż przedsiębiorcy lokowali w nich swoje aktywa z lęku przed inflacją
  • Turecki bank centralny zakazał użytkowania kryptowalut, twierdząc, iż mogą one wyrządzić “nieodwracalne szkody”
  • Przeczytaj również: Globalny polsko-chiński dom aukcyjny zlokalizowany w Polsce coraz bliżej

Turcja wprowadza zakaz korzystania z kryptowalut, a te błyskawicznie odczuły skutki tej decyzji. W piątek Bitcoin spadł o ponad cztery procent po tym, jak turecki bank centralny “zbanował” kryptowaluty. Decyzją władz, obywatele nie będą mogli płacić za towary i usłygi kryptowalutami oraz aktywami kryptograficznymi.

Bank centralny uzasadnił swoją decyzję, powołując się na możliwe „nieodwracalne” szkody i ryzyko transakcyjne. Nowe przepisy opublikowano w Dzienniku Urzędowym. Stwierdzono, iż “kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe oparte na technologii rozproszonego rejestru nie mogą być wykorzystywane, bezpośrednio lub pośrednio, do płacenia za towary i usługi”. W oświadczeniu bank centralny stwierdził, że aktywa kryptograficzne „nie podlegają żadnym mechanizmom regulacji i nadzoru ani centralnym organom regulacyjnym” – informuje Al Jazeera. „Ich wykorzystanie w płatnościach może powodować nieodzyskiwalne straty dla stron transakcji… i zawierać elementy, które mogą podważyć zaufanie do metod i instrumentów stosowanych obecnie w płatnościach” – podkreślił bank centralny.

Prognozy stwierdzają, iż tym samym Turcja zatrzyma rozwój swojego rynku kryptowalut, który w ostatnich miesiącach zaczął rozkwitać. Liczni tureccy inwestorzy uciekli się do Bitcoina, próbując zabezpieczyć się przed inflacją, która w zeszłym miesiącu przekroczyła 16 procent. Bitcoin stracił 4,6 procent, spadając do 60 333 dolarów po wprowadzeniu zakazu, który został skrytykowany przez główną turecką partię opozycyjną. Mniejsze monety Ethereum i XRP, które zwykle poruszają się w parze z Bitcoinem, spadły między 6 a 12 procent – czytamy. Ustawa, którą napisał Turcja, wchodzi w życie 30 kwietnia.

Al Jazeera

POLECAMY