REKLAMA

Kita: Izrael ewidentnie dąży do zaostrzenia konfliktu z Iranem [WIDEO]

REKLAMA

Kacper Kita, redaktor portalu Nowy Ład, opowiedział o sytuacji w Izraelu. Dziennikarz przedstawił możliwe scenariusze związane z przyszłością premiera Benjamina Netanjahu.

Gościem Agnieszki Borkiewicz w programie Raport Geopolityczny był Kacper Kita, redaktor portalu Nowy Ład. Poruszonym tematem były ostatnie działania Izraela. Gość podzielił się przemyśleniami dotyczącymi zaognienia kontaktów izraelsko-irańskich. – Mamy ciekawą sytuację. W Izraelu są dość duże podziały co do tego czy eskalacja z Iranem jest czymś pozytywnym. Część liberalnej prasy krytykuje Mossad. Nie wiemy czy to był Mossad czy samo wojsko izraelskie. Wiemy, że w największej placówce nuklearnej doszło do zdalnego odpalenia ładunków wybuchowych. Izraelczycy musieli tam wcześniej w jakiś sposób podrzucić.

Konflikt Iran-Izrael

Kita wskazał na powód działania Izraela względem Iranu. – Faktem jest, że Izrael ewidentnie dąży do zaostrzenia konfliktu z Iranem. Osobą decyzyjną w Izraelu jest Netanjahu. Chodzi o utrudnienie rozmów z USA i Iranem. Tydzień temu było pierwsze spotkanie administracji Bidena z Iranem w sprawie powrotu w jakiejś formie porozumienia nuklearnego podpisanego przez Obamę, wypowiedzianego przez Trumpa. Ma to pomóc Netanjahu utrzymaniu władzy w Izraelu – mówił dziennikarz.

Gość odniósł się także do kwestii utrzymania stanowiska przez obecnego premiera. – Netanjahu jest w nieciekawej sytuacji. Sondaże ExitPol w momencie zamknięcia urn dały mu minimalną większość jego blokowi. 61 na 120 mandatów. Później okazało się, że minimalnie tej większości nie ma. Partie, które były dla niego naturalnymi koalicjantami zebrały 59 na 120, więc minimalnie mu tego brakuje. Jedyna szansa na to, żeby stworzyć rząd to byłoby doprowadzenie do koalicji, w której jednocześnie znaleźliby się jego tradycyjni koalicjanci – stwierdził Kacper Kita.

Prowadząca zapytała też o sytuację koalicji rządzącej w Izraelu. Netanjahu jest bowiem oskarżony o korupcję. W ubiegłych miesiącach trwały przesłuchiwania i procesy sądowe przeciwko niemu. Redaktor Nowego Ładu przedstawił możliwą sytuację rządzących. – Mamy trzy scenariusze. Scenariusz taki, że Netanjahu jednak tworzy rząd koalicyjny. Wymusza na żydowskich nacjonalistach wejście do koalicji z Arabami. To scenariusz najmniej prawdopodobny. Drugi scenariusz to stworzenie wielkiej koalicji anty-Netanjahu, która prawdopodobnie byłaby rządem szalenie niestabilnym i pewnie nie dotrwałaby do końca kadencji. Najbardziej prawdopodobny jest trzeci scenariusz, czyli trwanie kryzysu politycznego w Izraelu. Kolejne, piąte wybory są najbardziej prawdopodobne – mówił obecny w studiu.

REKLAMA

Komentarze