REKLAMA

Biden zaproponował Putinowi spotkanie na neutralnym gruncie. Chce unormować sprawy

REKLAMA

Joe Biden, prezydent USA zadzwonił we wtorek do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie spotkania na neutralnym gruncie. Chce unormować sprawy i zbudować stabilne relacje z Rosją.

Jak podał w komunikacie Biały Dom, Joe Biden we wtorek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W trakcie rozmowy omówiono kwestie regionalne i globalne. Wspomniano też o zamiarze prowadzenia strategicznego dialogu na temat stabilności w zakresie kontroli zbrojeń i kwestii bezpieczeństwa, w oparciu o przedłużenie Traktatu New START.

– Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji – przekazał Biden Putinowi. Wymienił wśród tych działań cyberataki i ingerencje w wybory. Podkreślił zaangażowanie USA w sprawę suwerenności Ukrainy. Wyraził również zaniepokojenie faktem, że rosyjskie wojska są skupione przy jej granicach. Biden wezwał Rosję do zaprzestania agresywnych działań wojennych w tym regionie.

Osobiste spotkania na szczycie USA-Rosja

– Prezydent Biden potwierdził swój cel, jakim jest zbudowanie stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją, zgodnych z interesami USA. Zaproponował spotkanie na szczycie w państwie trzecim w nadchodzących miesiącach w celu omówienia pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Potwierdzona została informacja, że Biden złożył Putinowi propozycję osobistego spotkania na szczycie USA-Rosja. Prezydent USA wyraził chęć normalizacji stanu spraw na drodze dwustronnej. Zainteresował się też ustanowieniem stabilnego współdziałania przy ostrych problemach. USA biorą pod uwagę zapewnienie stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń, irański program nuklearny, sytuacja w Afganistanie i globalne zmiany klimatyczne. Obie strony są zgodne, co do kontynuacji dialogu.

Biden potwierdził przekazane wcześniej prezydentowi Rosji zaproszenie do wzięcia udziału w szczycie klimatycznym, który odbędzie się w drodze wideokonferencji w dniach 22-23 kwietnia. Omawiając sytuację na wschodzie Ukrainy Putin „nakreślił podejście do rozwiązania politycznego” w oparciu o porozumienia mińskie.

Według Kremla rozmowa telefoniczna obu przywódców odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej.

kresy.pl

REKLAMA

Komentarze