FBI publikuje plakaty zarówno w jidysz, jak i języku hebrajskim, apelując o zgłaszanie “przestępstw z nienawiści”.
- FBI w Nowym Jorku postanowiło rozpocząć kampanię walki z “przestępstwami z nienawiści”.
- Plakaty reklamowe akcji napisano zarówno po angielsku, hebrajsku oraz w jidysz.
- Inicjatywa, mająca dotrzeć do jak największej liczby osób ze społeczności żydowskiej, została pochwalona za “wrażliwość na kulturę”.
FBI zdecydowało się na opublikowanie specjalnych plakatów, mających trafić do całej społeczności żydowskiej. Użyto w nich języka jidysz, jak i hebrajskiego. Jak zauważa Jerusalem Post, ruch ten “może być postrzegany jako bezpośrednie wezwanie do zajęcia się w szczególności przestępstwami z nienawiści wobec Żydów, ponieważ przemawia do całej społeczności”.
Za inicjatywą stoi jednostka FBI ds. Przestępstw z Nienawiści. Opublikowała ona reklamy w języku angielskim, jidysz i hebrajskim, “starając się skłonić więcej ortodoksyjnych Żydów do zgłaszania przestępstw z nienawiści w rejonie Nowego Jorku” – czytamy. W reklamach zauważono, że “wiele przestępstw nie jest zgłaszanych” i zawierają one “instrukcje dotyczące zgłaszania przestępstw z nienawiści do FBI”, jeśli tylko ktoś zostanie ich ofiarą lub ma wiedzę o przestępstwie z nienawiści.
„Czy wiesz, że wiele przestępstw z nienawiści nie jest zgłaszanych?” – napisano w reklamie FBI również w jidysz. „FBI chce pomóc, ale musimy się z tobą skontaktować”. Na oficjalnych grafikach FBI umieszczono wskazówki, jak anonimowo zgłaszać przestępstwa. Rabin Abe Friedman wyraził uznanie dla inicjatywy, nazywając ją “prawdziwie wrażliwą” na problemy społeczności żydowskiej. “Uznanie dla @NewYorkFBI które po raz kolejny pokazuje, o co chodzi w kontaktach ze społecznością, zachęcając żydowskie ofiary / świadków przestępstw z nienawiści do informowania o tym, co się stało w językach, które są im najbardziej znane. To właśnie nazywamy #wrażliwością na kulturę” – stwierdził rabin na swoim Twitterze.
Kudos to the @NewYorkFBI for once again demonstrating what community outreach is all about, encouraging Jewish hate crime victims/witnesses to report what happened in the languages that are most familiar to them. Now that's what we call #culturalsensitivity. pic.twitter.com/8YsobaLJTY
— Rabbi Abe Friedman (@RabbiAFriedman) April 8, 2021