Zatrzymano 13 cudzoziemców. Chcieli dostać się do Polski pod pretekstem dołączenia do współmałżonków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
lotnisko

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

13 cudzoziemców chciało dostać do Polski pod pretekstem dołączenia do współmałżonków. Wszyscy przylecieli na krakowskie lotnisko, otrzymali jednak odmowę wjazdu do Polski.

  • Cudzoziemcy chcieli dostać się do Polski na podstawie unijnych przepisów o łączeniu rodzin.
  • Okazało się, że zdaniem przedstawicielki Straży Granicznej, żaden z cudzoziemców nie był w stanie racjonalnie uzasadnić celu swojej podróży
  • Czworo obywateli Indii w niedzielę odleciało samolotem rejsowym do Pafos. Pozostała dziewiątka ma wrócić na Cypr w środę
  • Zobacz także: Zamieszki w Belfaście. Spalono autobus

13 cudzoziemców – pięć kobiet i ośmiu mężczyzn chciało dostać się do Polski na podstawie unijnych przepisów o łączeniu rodzin. Poinformowała o tym we wtorek Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Najpierw – 31 marca przyleciało z Pafos 4 obywateli Indii. Następnie w poniedziałek na krakowskim lotnisku z tego samego kierunku pojawiło się 2 Hindusów, 3 Pakistańczyków, 3 Nepalczyków oraz 1 Banglijczyk.

13 cudzoziemców było w wieku od 24 do 38 lat. Każdy z nich podczas odprawy granicznej przedstawiał dokumenty do kontroli. Był to paszport, zezwolenie na pobyt dla członka rodziny obywatela UE oraz cypryjski certyfikat małżeństwa.

Wszyscy, jako cel swojej podróży deklarowali chęć dołączenia do żony lub męża. Najczęściej obywatela Rumunii, dwukrotnie Bułgarii, a w jednym przypadku obywatela Łotwy, z którymi to mieli się spotkać w Polsce.

Tłumaczyli się, że ich małżonkowie mają przebywać w celach turystycznych w Krakowie. Po kilku dniach zaś, bezpośrednio lub też przez Niemcy wrócić na Cypr.

Podejrzana sytuacja

Okazało się, że zdaniem przedstawicielki Straży Granicznej, żaden z cudzoziemców nie był w stanie racjonalnie uzasadnić celu swojej podróży. Dotyczyło to również innych szczegółów.

– Dodatkowo, biorąc pod uwagę obecnie panujące ograniczenia, związane z wynajmem miejsc hotelowych na terytorium Polski oraz deklarowany cel podróży każdego z obywateli państw trzecich – tj. wjazd w celu dołączenia do współmałżonka, a następnie pobyt w celu turystycznym – całą sytuację funkcjonariusze z podkrakowskich Balic uznali za podejrzaną – zaznaczyła przedstawicielka Straży Granicznej.

Każdemu z nich wręczono decyzje o odmowie wjazdu oraz informację dotyczącą procedury szczegółowej kontroli. Realizowana jest ona wobec obywateli państw trzecich. Wiązało się to z wątpliwościami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Ponadto, każdemu z cudzoziemców wydano decyzję o nakazie przebywania w pomieszczeniach dla osób niezaakceptowanych. Mieszczą się one w Placówce SG na krakowskim lotnisku.

Czworo obywateli Indii w niedzielę odleciało samolotem rejsowym do Pafos. Pozostała dziewiątka ma wrócić na Cypr w środę.

Prawo do łączenia rodzin ma na celu ochronę komórki rodzinnej i ułatwianie integracji obywateli państw trzecich. Pozwala ona członkom rodzin obywateli państw spoza UE przebywających legalnie na terytorium UE dołączanie do nich w państwie UE, w którym zamieszkują.

radiomaryja.pl

POLECAMY