Stan Utah: koszty poniesione w czasie ciąży pokryją ojcowie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kobieta w ciąży

/ fot. pixabay

Stan Utah pierwszy w USA. Władze nakładają obowiązek płacenia alimentów jeszcze w okresie prenatalnym. Ojcowie biologiczni opłacą 50% kosztów poniesionych w czasie ciąży.

  • Stan Utah wprowadza prawo wspomagające ciężarne kobiety.
  • Biologiczni ojcowie pokryją koszty ciąży.
  • Działanie może wpłynąć na zmniejszenie liczby aborcji.
  • Zobacz także: Zamieszki w Belfaście. Spalono autobus

Ustawa ma odciążyć kobiety, a także zwiększyć odpowiedzialność mężczyzn za poczęte dzieci.

Stowarzyszenie Planned Parenthood, oznajmiło, że Stan Utah jest pierwszy, jeśli chodzi o taki przepis. Jednakże Wisconsin oraz Nowy Jork także ma prawo skutkujące obarczeniem ojców kosztami w czasie ciąży.

Ustawa może także wpłynąć na wzrost liczby urodzeń poprzez zapobieganie aborcji. – Chcemy pomagać ludziom i faktycznie bronić życia. – powiedział Brady Brammer, przedstawiciel Republikanów. Polityk poparł pomysł, bowiem jego zdaniem liczba aborcji powinna zmniejszyć się wraz ze wzrostem pomocy dla ciężarnych kobiet.

Brammer poinformował również, że ustawa nie ma na celu samego zmniejszenia liczby aborcji, lecz może stanowić to potencjalny skutek.

Zmiany prawne dotyczą wprowadzenia składek zdrowotnych na rzecz brzemiennych kobiet. Ponadto zobowiązanie ma objąć wszelkie koszty medyczne poniesione w czasie ciąży.

W wypadku niepewności ojcostwa, mężczyźni są zwolnieni z opłat aż do momentu ustalenia tej kwestii. Jeśli kobieta dokona aborcji bez zgody ojca, również wtedy nie poniesie on kosztów.

Mimo wprowadzenia zmian, dotychczasowe prawo pozwalało kobietom domagać się środków na czas ciąży. Jednakże z możliwości korzystała niewielka część.

Aktywiści prolife w Utah, entuzjastycznie przyjęli pomysł zmiany prawa. Merrilee Boyack, przedstawicielka Abortion-Free Utah coalition stwierdziła, że zmniejszenie presji ekonomicznej na matki wpłynie na ograniczenia aborcji.

Nowe prawo to nie jedyny środek w Utah ograniczający zabijanie nienarodzonych. W ubiegłym roku władze stanowe zatwierdziły pomysł delegalizacji aborcji z wyłączeniem: gwałtu, kazirodztwa i zagrożenia zdrowia matki. By inicjatywa weszła w życie potrzebne jest jednak uchylenie przez Sąd Najwyższy orzeczenia legalizującego aborcję w USA.

Rzecznik Planned Parenthood, Katrina Barker oznajmiła, że nie wierzy w zmniejszenie liczby aborcji poprzez udzielenie wsparcia finansowego. Według niej koszty wynikające z ciąży są niskie w porównaniu do całego okresu wychowania dziecka. – W ogólnym rozrachunku, posiadanie dziecka i wychowywanie go do czasu dorosłości przyniesie dużo więcej kosztów. – mówiła Barker.

nbcnews.com

POLECAMY