Napięta sytuacja na linii Tajwan – ChRL. Chińskie okręty u wybrzeży Lan Yu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W czasie tajwańskich ćwiczeń systemu rakietowego Ray-Ting 2000 przeprowadzanych w rejonie wyspy Lan Yu, wykryto dwa chińskie okręty.  

  • Tajwan rozpoczął testy rakietowe.
  • W czasie przygotowań do ćwiczeń, wykryto obecność chińskich okrętów.
  • ChRL twierdzi, że ruch statków to rutynowe ćwiczenia.                                                                            
  • Zobacz także: Zapowiadał, że w Hiszpanii zrobi to, co Lenin w Rosji. Trafił do rządu

7 kwietnia w rejonie wyspy Lan Yu (Tajwan) wykryto dwa chińskie okręty wojskowe. Sytuacja jest szczególna, ponieważ w tym czasie odbywały się tam tajwańskie testy rakietowe.

Informację o planowanych testach upublicznił Narodowy Instytut Nauki i Technologii, lecz nie ujawniono ich powodu. Komunikat Instytutu zawierał informację o zasięgu przeprowadzanych manewrów rakietowych – od wyspy Lan Yu do wybrzeży południowo-wschodniego Tajwanu.

Krótko przed rozpoczęciem testów, w rejonie wyspy wykryto obecność statków Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Jeden z okrętów ulokowano 36 mil morskich od wyspy, około godziny 05:00.

Wojsko tajwańskie określiło rodzaj statku jako zwiadowczy należący do chińskiej floty Morza Południowego obserwowanego przez Tajwan. Drugi, lotniskowiec ulokowany na północ od wyspy oszacowano na 70 mil morskich od wschodniego wybrzeża.

Lotniskowiec, który został zlokalizowany przez Tajwan to Liaoning. Jest to pierwszy tego typu okręt stosowany przez ChRL, wprowadzony w 2012 roku.

Do okrętów ma w przyszłości dołączyć Nanchang. To niszczyciel wprowadzony do chińskiej marynarki wojennej niedawno, bo w 2020 roku.

Marynarka wojenna Chin już wcześniej informowała o wysłaniu statków. Jako cel podano: “zwiększenie zdolności marynarki do ochrony suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i interesów.” – brzmiał komunikat.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, generał Shih Shun-wen nie ujawnił szczegółów zdarzenia. Stwierdził, że wojsko kontroluje ruch statków i samolotów. Sytuację określił jako stabilną.   

Z kolei dzień przed rozpoczęciem ćwiczeń, rzecznik chińskiej marynarki wojennej, kapitan Gao Xiucheng działanie określił jako rutynowe ćwiczenie. Zapowiedział, że w przyszłości tego typu manewry będą powszechniejsze, gdyż zapewniają bezpieczeństwo ChRL.

13 kwietnia mają z kolei odbyć się trzydniowe testy systemu obrony przeciwlotniczej Tien Kung III.

focustaiwan.tw defence24.pl rp.pl

POLECAMY