Premier Norwegii zapowiada koniec lockdownu. Plan zakłada cztery etapy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@phumzileunwomen

Przewodnicząca Partii Konserwatywnej Erna Solberg obwieściła czterostopniowy plan odejścia od restrykcji. Termin zniesienia pierwszych ograniczeń narzuconych przez rząd na czas epidemii ma być ustalony już w przyszłym tygodniu. Premier Norwegii zakłada, że do lipca znaczna część populacji będzie mogła się zaszczepić.

  • Norwegia zapowiada czterostopniowe odchodzenie od epidemicznych restrykcji
  • Do lipca większość obywateli będzie mogła się zaszczepić na koronawirusa
  • Dla rządu priorytetem będzie umożliwienie dzieciom tradycyjnego nauczania
  • Zobacz także: Lockdown przedłużony! Minister Niedzielski zdradził datę

Podczas środowego obradowania norweskiego parlamentu Premier Norwegii zapowiedziała stopniowe odchodzenie od obowiązujących restrykcji podyktowanych epidemią koronawirusa. Zaznaczyła, że proces rozpocznie się wówczas, gdy w kraju ustabilizuje się sytuacja nowych zakażeń.

Premier Norwegii ogłasza czteroetapowy plan

Erna Solberg z Partii Konserwatywnej nie podała konkretnych terminów, gdzie miałoby następować stopniowe otwieranie życia gospodarczego i społecznego – “Nie możemy jeszcze określić, kiedy kolejne części społeczeństwa zostaną otwarte” – podyktowane jest to m.in. niepewnością co do kolejnych dostaw szczepionek oraz ich skuteczności. W grę wchodzi również możliwość kolejnych mutacji koronawirusa.

Jak zapowiedziała Premier Norwegii, w następnym tygodniu rząd podejmie decyzję w sprawie terminu pierwszego etapu wychodzenia z lockdownu. Priorytetem tutaj mają być dzieci i młodzież, która nie może uczęszczać do szkoły. Zostaną zorganizowane masowe testy na obecność COVID-19, w gminach i szkołach o największym wskaźniku zarażeń. Następnie rada ministrów rozważy otwieranie gospodarki m.in. zniesie ograniczenia dla zagranicznych pracowników.

Według optymistycznych rokowań rządu, pierwsze trzy etapy otwarcia społeczno-gospodarczego ma nastąpić jeszcze do końca czerwca bieżącego roku. Warunkiem tutaj jest niski poziom zakażeń na koronawirusa.

Przymusowy paszport szczepionkowy?

Premier Norwegii powiedziała również, że rząd pracuje nad własnym systemem paszportów szczepionkowych, dzięki którym obywatele będą mogli korzystać z otwieranych branż gospodarki oraz różnych usług.

Jej zdaniem wszyscy obywatele otrzymają możliwość zaszczepienia się jeszcze przed 1 lipca. Natomiast we wcześniejszym wywiadzie dla “VG” potwierdziła, że do końca wakacji będzie obowiązywać reguła metrowego dystansu społecznego.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 900 przypadków zakażenia koronawirusem. Przez cały okres trwania epidemii zaraziło się łącznie 100 tysięcy Norwegów, a ozdrowionych zostało blisko 18 tysięcy. W tym okresie z powodu koronawirusa zmarło 677 osób.

wnp.pl

POLECAMY